STADION DUBOCICA (Tipsbladet): Danmark fik resultatet, men spillet haltede, specielt i starten.
Det danske hold måtte modstå et stort bombardement i kampens indledning, og Serbien endte med at have hele 22 skud på mål.
Christian Eriksen fortæller, at Serbien faktisk overraskede Danmark på et bestemt punkt.
– De gik meget mand-mand, og det var overraskende, at de gik så tidligt mand-mand. Vi havde nok forventet, at de ville presse i starten, men de gjorde det nærmest hele kampen.
– Når man ikke kan komme ud af det første pres, skal man lidt slås for det. I perioder af anden halvleg kom vi forbi det første pres, og vi havde perioder, hvor vi kunne spille den rundt og komme i bedre situationer.
Den danske stjerne mener dog, at Danmark havde forberedt sig på Serbiens tryk til at starte med, da Tipsbladet spørger ham.
– Vi havde forberedt, at de ville komme og spille en masse lange bolde og indlæg. Det formåede de. Jeg synes, at vores forsvar stod godt på alle de indlæg, som kom.
Mikkel Damsgaard fortæller, at han også havde regnet med, at Serbien kom buldrende. Han roste blandt andre serbiske Aleksandar Mitrović.
– Vi vidste godt, at de skulle vinde kampen. Jeg følte ikke, at vi kun var nede i vores boks i første halvleg. Jeg føler også, at vi havde gode muligheder. Vi smed bolden lidt for let.
Eriksen var stolt over, at Danmark havde kvalificeret sig til Final 8, og han mener, at Brian Riemer er kommet godt ind på det danske landshold.
Den danske stjerne havde udover at være anfører også en anden fornem opgave denne mandag. Han skulle nemlig holde en tale for Mads Roerslev, men han ville ikke røbe for meget af det.
– Det kan være, at DBU ligger den ud senere. Ej, det var ikke noget spændende. Roerslev er en god dreng, og han har fortjent at få debut. Da han kom i gang, spillede han en flot kamp.
Nu skal Danmark vente spændt på, hvem man trækker til Final 8. Det kan enten blive Portugal, Frankrig eller Tyskland.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
Skifter til Rangers
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Brasilien – Japan
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE