Dansk stjerne: Vi tager til VM for at vinde

Det meste er gået op i en højere enhed for landsholdet det seneste år, siger Thomas Delaney efter VM-billet.



Der er stor glæde og optimisme hos landsholdsspilleren Thomas Delaney, efter at Danmark tirsdag aften kvalificerede sig til næste års slutrunde i Qatar ved at vinde 1-0 over Østrig i Parken.

Uopfordret fortæller midtbanekrigeren, at han har sat næsen op efter, at Danmark skal blive verdensmester.

– Lige nu har vi en tro på, at vi ikke kan blive slået. Vi spiller hver kamp for at vinde, og vi tager til slutrunden for at vinde. Det er en udansk ting at sige, men det er rigtig unikt, siger Thomas Delaney og forklarer, hvor han har optimismen fra:

– Vi har et vanvittig dygtigt landshold, og bredden er utrolig. Alt er gået op i en højere enhed det sidste års tid.

Danmarks suveræne VM-billet blev sikret med otte sejre i otte VM-kvalifikationskampe.

I løbet af kvalifikationsperioden, der begyndte i marts, er der også blevet afviklet et EM, hvor Danmark nåede semifinalen, efter at stjernespilleren Christian Eriksen ellers fik hjertestop og måtte genoplives i den første EM-kamp.

Alle de oplevelser gør VM-billetten til en særlig oplevelse.

– Hold kæft en rejse vi har været på. Jeg har været med i en del år nu, og jeg er stolt af gang på gang og komme i Parken til et fuldt stadion.

– Det rører os virkelig at stå og synge nationalsangen, efter alt det vi har været igennem med sygdom og uheld omkring landsholdet, og derfor var det en helt vanvittig følelse i dag (tirsdag, red.).

– Da Kasper Hjulmand kom til kunne jeg huske, at han sagde, at landsholdsfodbold handler om at samle og inspirere, og der er vi virkelig nået langt, og det er der mange grunde til, siger Thomas Delaney.

Thomas Delaney var kraftigt involveret i kampens eneste mål. Efter en effektiv dribletur spillede han Joakim Mæhle fri i feltet, og nordjyden scorede sikkert. Målet blev scoret lige foran de mest inkarnerede landsholdsfans.

– Det var min bedste assist, konstaterer Thomas Delaney.

Efter slutfløjtet jublede de danske spillere sammen med fansene og gav landstræner Kasper Hjulmand et ølbad, men der er ikke planlagt nogen stor fejring af VM-billetten.

Spørgsmålet er også, om spillerne overhovedet har tid til at fejre billetten, inden de onsdag skal rejse hjem til klubber på tværs af Europa og forberede sig på at spille ligakampe i weekenden.

– Jeg ved ikke, hvordan vi skal fejre det. Lige nu er der høj stemning og højt humør nede i omklædningsrummet, siger Thomas Delaney.

Det er sjette gang, at herrelandshold er kvalificeret til en VM-slutrunde.

/ritzau/





United-legende jubler over Patrick Dorgu


Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Angriber er færdig i Randers FC

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Delte meldinger om Christian Nørgaard

FC København-stjerne frifundet

Går i kødet på Rasmus Højlund

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

– Har du snakket med din mor?

Seks mål i vild Barcelona-kamp

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho

Rigtig træls melding om Óskarsson

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Højbjerg med kæmpe ros

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Megastjerne så intet fra FC København

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Freiburg nyder fransk Riviera

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo

Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude

Hård stikpille til Vingegaard

Tottenham-stjerne truet med pistol

Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller