PARKEN (Tipsbladet): Danmark har spillet sprudlende fodbold i sejrene over Schweiz og Serbien i denne uge, men for Kasper Schmeichel er det ikke spillet, der fylder mest.
Det gjorde den rutinerede landsholdskeeper klart, da han mødte pressen efter søndagens 2-0-sejr over Schweiz.
– Jeg har altid sagt, at det kun handler om én ting. Selvfølgelig vil man gerne spille begejstrende og smuk fodbold, men det handler kun om at vinde. Og det har vi gjort.
– Ovenikøbet synes jeg også, at vi har spillet noget rigtig god fodbold. I dag leverede vi noget mere kontrolleret og velovervejet fodbold. Jeg synes, at vi leverer to rigtigt gode kampe, lød det fra Kasper Schmeichel.
Celtic-målmanden ville heller ikke gå så meget ind i, at landsholdets udtryk i denne uge virker markant mere dynamisk og løssluppent end under sommerens EM-slutrunde, hvor Danmark havde svært ved at komme frem til chancer.
– Jeg har sagt mange gange, at jeg synes, at vi er et godt fodboldhold. Alle fodboldhold går igennem nemme og svære perioder, men fundamentet er det samme. Så længe vi arbejder og prøver vores bedste, så er det nok for mig.
– Hvis vi var et sted, hvor jeg ikke syntes, at der var nok intensitet i vores spil, så ville vi begynde at få problemer. Men jeg synes altid, at vi prøver vores bedste. Så kan man altid diskutere, om det er godt nok, lød det fra Kasper Schmeichel.
Forud for landskampene mod Spanien og Schweiz i oktober står Danmark i en situation, hvor det fortsat er uklart, hvem der skal være landstræner. Det er dog ikke en situation, der holder målmanden søvnløs i den kommende tid.
– Det er fodbold. Vi har alle sammen prøvet det før i diverse klubber, med trænerskifte og usikkerhed. Det er en del af fodbold, lød det fra Kasper Schmeichel.
I fredags ville den vikariende landstræner Lars Knudsen ikke bekræfte, om Kasper Schmeichel skulle stå mod Serbien, men ifølge målmanden selv har han hele tiden godt vidst, at han skulle spille kampen.
– Jeg tror mere, at det handler om, at han ikke vil give jer alt for meget, lød det fra Kasper Schmeichel med et glimt i øjet.
Danmark spiller igen ude mod Spanien den 12. oktober.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FC København henter stortalent i Malmö FF

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Bekræfter interesse

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Arsenal køber Christian Nørgaard

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Prisen styrtdykker

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt