Rigtig mange danskere hygger sig hver uge med i de danske serierækker. Niveauet er sjældent noget særligt, og taktikken begrænser sig til en 4-4-2, hvor der skal slås lange bolde op i frimærket bag den langsomme forsvarskæde.
Sådan er det delvist også på et af B 93's Serie 3-hold, men udover at de har en af landets sjoveste komikere, Melvin Kakooza, i truppen, har de også en landsholdsspiller: nemlig det tidligere Sønderjyske talent Jannick Liburd, der lige er debuteret for De Amerikanske Jomfruøers landshold i weekenden, hvor de mødte Bahamas.
Jannick Liburd er født i Texas og opvokset i Danmark, men har rødder til De Amerikanske Jomfruøer gennem sin far, der også har repræsenteret landsholdet. Derfor var det naturligt for De Amerikanske Jomfruøers fodboldforbund at række ud til Jannick Liburd, da han ligesom sin far viste at have et talent for det smukke spil.
Kontakten startede, da Jannick Liburd stadig var professionel fodboldspiller, men dengang lykkedes det ikke at få enderne til at mødes. Man skulle ellers tro, at det caribiske eventyr var et overstået kapitel, da den professionelle karriere blev lagt på hylden, men sådan gik det ikke.
– Jeg hørte først om interessen for nogle år siden, da jeg stadig spillede i Sønderjyske, men det blev aldrig til noget. Så genoptog de kontakten for nogle måneder siden, hvilket jeg var virkelig glad for, så det sagde jeg ja til med det samme. Det var først nu, det kunne lade sig gøre, siger Jannick Liburd til Tipsbladet.
– Det er sjovt, at det først lykkedes nu (efter den professionelle karriere er slut, red.), men for at være helt ærlig har jeg aldrig været bedre, end jeg er nu.
Selvom De Amerikanske Jomfruøers landshold ligger som verdens fjerde dårligste landshold på verdensranglisten, skal man ikke undervurdere, at de er foran San Marino, som Danmark sidste år 'kun' slog med 2-1.
– Selvfølgelig var jeg også selv inde at kigge på verdensranglisten for at se, hvilket niveau der ventede mig. Niveauet er svært at placere, når jeg kun har spillet Superliga og Serie 3, men det er nok et sted derimellem.
Som placeringen på verdensranglisten antyder, er det ikke et særligt succesfuldt landshold, som Jannick Liburd er blevet en del af. De Amerikanske Jomfruøer har ikke vundet en landskamp siden 2022, hvor de slog Turks & Caicos med 3-2 på hjemmebane.
Artiklen fortsætter under billedet.
Noget andet end Haderslev
Landsholdsdebuten kom i søndags, da De Amerikanske Jomfruøer mødte Bahamas i CONCACAF's Nations League C. Kampen blev afviklet i ly af kokospalmer og solskin på Barbados, for at de tre hold i gruppen ikke skulle rejse for meget mellem kampene.
– Kampen mod Bahamas blev spillet på neutral grund, så det var ikke det største publikum, vi spillede foran, men omgivelserne var rigtig fede. Vi boede på et hotel, der lå lige ned til en hvid sandstrand med palmer. Det var virkelig specielt og et godt sted at blive sendt på landsholdsopgave.
– Det er meget rarere end det råkolde Danmark. Det var meget tydeligt for mig, at min krop trives bedre i varmen, og jeg vil foretrække at træne på Barbados frem for bane 2 i Haderslev, selvom jeg også savner det til tider.
Mere vil have mere
Når Jannick Liburd ikke spiller Serie 3-fodbold med Melvin Kakooza, læser han til dagligt statskundskab og er fodboldekspert hos Disney+. Det er ikke en tilværelse, som han vil bytte ud med at spille fodbold på højere niveau, selvom niveauet godt kunne række til det.
– Det er mere tillokkende at spille Nations League end at spille divisionsfodbold, nu hvor det er en mulighed for mig. Jeg er meget glad for den tilværelse, som jeg har nu; jeg kunne ikke få det meget bedre.
– Jeg satser stærkt på, at jeg skal afsted igen. Det er jeg blevet lovet af både træneren, direktøren og præsidenten, efter at jeg gjorde det godt i kampen mod Bahamas.
De Amerikanske Jomfruøer er den øgruppe, der indtil 1917 var en del af det danske kongerige som Dansk Vestindien, men som blev solgt til USA for 25 millioner dollars.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
Reagerer på Brøndby-bombe
MEDIE
631 millioner kroner
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
Dansk træner storroses
Arne Slot dybt frustreret
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
MEDIE