Kroatien er kommet skidt fra land i Nations League med et point i to kampe, og fredag aften skal kroaterne forsøge at hente deres første sejr, når de gæster Danmark i Parken.
Men det bliver med et noget andet hold, end det man har set i de foregående kampe. Således har kroatiske medier skrevet, at landstræner Zlatko Dalic har planer om at spare midtbanestjernerne Luka Modric, Marcelo Brozovic og Mateo Kovacic samt flere andre profiler, der har spillet Kroatiens foregående to kampe.
Og over for Sportske Novotski bekræfter den kroatiske landsholdsassistent Vedran Corluka, at der vil være visse ændringer til startopstillingen mod Danmark.
– Vi vil se, hvilke spillere vi kan regne med. Nogle, der ikke har spillet meget i de første to kampe, vil få en chance. Men kravene er de samme – at komme buldrende og være aggressive. Det, vi leverede i Split (i de to første kampe, red.) kan kun gøres bedre. Lige meget hvem der starter, siger Vedran Corluka ifølge Sportske Novotski og tilføjer:
– Vi har en bred og god trup, hvilket giver os en masse frihed til at rotere og hvile nogen. Selvfølgelig, uanset hvem der spiller, forventer jeg, at vi vinder. I de sidste femten minutter mod Frankrig, hvor de unge gutter kom ind, blev kvaliteten af spillet forbedret. Vi var mere direkte, mere offensive … Hvis de unge starter denne kamp, tror jeg, de vil bringe det fra det første minut.
Mens Kroatien er kommet skidt fra start i Nations League, er det omvendt for Danmark. Kasper Hjulmands mandskab har vundet deres to første kampe med 2-1 over henholdsvis Frankrig og Østrig.
Læs Tipsbladets optakt til kampen mellem Danmark og Kroatien lige her.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
Skifter til Rangers
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED