BRØNDBY (Tipsbladet)
Anders Dreyer startede tirsdag aften for første gang inde for det danske landshold mod Færøerne, mens hans gode ven og tidligere holdkammerat Gustav Isaksen måtte se til fra bænken.
Nu er de to kammerater nemlig også blevet landsholdskammerater, og efter en times spil blev Lazio-danskeren sat i spil til sin landsholdsdebut på bekostning af netop Anders Dreyer, der måtte vige pladsen.
Selvom de to tidligere klubholdskammerater nu kæmper om den samme plads på landsholdet, hjælper de stadig hinanden.
-Det har været skønt at have ham (Anders Dreyer, red). Han er en af mine bedste kammerater, og det er lidt specielt at spille samme plads og stadig være så gode venner. Han har været super sød til at hjælpe mig og sætte mig ind i det hele, lød det fra Gustav Isaksen i mixed zone efter opgøret.
For selvom konkurrencen mellem dem er åbenlys, kan den ikke komme i vejen for deres venskab.
– Det er jo en lille indbyrdes konkurrence. Det ved vi begge to, men det er ikke noget, der påvirker vores forhold. Det har vi været vant til i lang tid, så det er bare at hjælpe hinanden.
Faktisk håber Gustav Isaksen, at hans konkurrent på landsholdet gør det så godt som overhovedet muligt på klubholdet i Anderlecht. Det motiverer ham nemlig bare til at stramme ballerne og gøre det endnu bedre selv.
– Jeg er glad på hans vegne, når han gør det godt, og der er ingen bad feelings. Hvis han gør det bedre end mig, så må jeg bare gøre det bedre, og det føler jeg lidt, at han har gjort, så nu tager jeg arbejdshandskerne på og prøver at gøre det så godt jeg kan.
Gustav Isaksen fik sine første minutter i benene på landsholdet, mens Anders Dreyer noterede sig for sin første startplads, som han krydrede med sin første assist. Du kan læse om, hvordan Tipsbladet synes, de gjorde det i karaktererne fra kampen, som du finder HER.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
HELT VILDT