Forventningerne var kæmpestore i Elfenbenskysten forud for Africa Cup of Nations, hvor den vestafrikanske nation denne gang er værtsnation.
Men efter en planmæssig start med 2-0-sejren over Guinea-Bissau i åbningskampen har slutrunden taget en frygtelig drejning for Elfenbenskysten.
Anden gruppekamp mod Nigeria endte med et 1-0-nederlag, og mandag gik det så helt og aldeles galt, da værtsnationen mødte upåagtede Ækvatorialguinea i den tredje og sidste gruppekamp.
Franck Kessié og de andre ivorianske stjerner løb nemlig ind i et chokerende 4-0-nederlag, og dermed befinder Elfenbenskysten sig på kanten af et pinligt exit allerede i gruppespillet.
– Vi har gennemlevet et mareridt. Jeg kunne ikke mærke nogen som helst gejst fra mine spillere i begyndelsen af kampen. Vores plan var at dominere dem, sætte tempo og få scoret tidligt.
– Vi blev overrasket af deres kontraangreb. I fodbold er effektivitet essentielt, og modstanderen gav os en lektion i, hvordan virkeligheden fungerer, lød det, ifølge The Guardian, fra Elfenbenskystens franske landstræner Jean-Louis Gasset.
Ækvatorialguinea scorede til 1-0 i slutningen af første halvleg, og i slutningen af anden halvleg scorede det undertippede mandskab så yderligere tre gange.
Elfenbenskysten har stadig en chance for at gå videre fra gruppespillet, hvor fire af de seks treere går videre til ottendedelsfinalerne.
Elfenbenskysten er ikke den eneste store nation, der er kommet i store problemer under Africa Cup of Nations.
Ghana er på randen af exit efter blot at have hentet to point i deres tre gruppekampe, mens Elias Achouri og Tunesien også er i problemer efter deres to første gruppekampe, der blot har kastet et enkelt point af sig.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT