Det danske herrelandshold i fodbold skuffede stort, da det for halvandet år siden røg ud af gruppespillet ved VM i Qatar med blot ét point på kontoen.
Siden har holdet spillet 12 kampe, men revanchelysten sidder stadig i spillerne.
– Vi har 100 procent noget at revanchere. Der er en indre sult, som hungrer efter at komme ud og bevise noget. Vi er godt klar over, at det ikke var vores bedste præstation, og jeg tror, vi alle mener, at vi har noget at bevise, siger Joakim Mæhle.
Både han og forsvarskollega Joachim Andersen har trods flere møder om emnet svært ved at pege på præcist hvad, man har lært af skuffelsen i Qatar, og siden forsøgt at forbedre.
– Det er svært at opsætte en masse punkter, men det var meget sundt med et wakeupcall, tror jeg, for vi red på en bølge af selvtillid og sejre, siger Mæhle.
– Vi har snakket meget om det. Men jeg har stadig svært ved at svare på, hvad vi har lært, supplerer Joachim Andersen.
– Jeg tror egentlig bare, at vi skal have en klar plan og styr på, hvordan vi vil spille. Fodbold er småting og marginaler, og dem forsøger vi hele tiden at maksimere, siger stopperen.
Sverige og Norge venter i to testkampe inden EM, men det er først ved selve slutrunden, at landsholdet kan revanchere sig for alvor, mener Andersen.
– Jeg håber, vi har lært en masse, men i sidste ende får vi først at se, om det er tilfældet i de tre gruppekampe. Og det bliver spændende.
Testkampene mod de nordiske naboer er dog en mulighed for at bevise, at holdet "står knivskarpt inden EM", mener Joakim Mæhle.
– Dermed ikke sagt, det bliver to walkover-kampe, for det tror jeg ikke på. Vi skal prøve nogle ting af i to hårde og svære kampe, og det passer os godt i stedet at møde to dårligere modstandere.
– Både Sverige og Norge har supergode trupper og kunne sagtens være med ved EM, synes jeg.
Joachim Andersen kalder det desuden ideelt, at man spiller mod Sverige i Parken og Norge i Brøndby og dermed undgår en masse rejseri.
– Jeg har aldrig spillet mod hverken Sverige og Norge, så det bliver super sjovt. Men i sidste ende er det ikke de vigtigste kampe. Den vigtigste er 16. juni, siger midtstopperen.
Danmark åbner sit EM mod Slovenien 16. juni. Fire dage senere gælder det England, og 25. juni venter Serbien i sidste gruppekamp.
De to bedste fra hver gruppe plus de fire bedste treere på tværs af de seks grupper går videre til ottendedelsfinalerne.
/ritzau/
MEDIE
Sådan præsterede Brøndbys Gregoritsch for Østrig
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
KARAKTERER
Vanvittige scener i Parken!
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
Medie med Kamil Grabara-afsløring
INTERVIEW
Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
GOG buldrer forbi bundhold
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
INTERVIEW
Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Danske tenniskvinder rykker ned
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
INTERVIEW
Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
INTERVIEW
Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
Her kan du se Danmark mod Belarus
AVIS