Dansker har succes i udlandet: Det gik ikke i FCM

Rasmus Nicolaisen valgte i sommer at rykke teltpælene til Sydfrankrig, hvor han lige nu brænder banen af for førerholdet Toulouse FC.



Rasmus Nicolaisen udlever et sandt fodboldeventyr i Frankrig.

Sidste sommer valgte han at skifte sin hjerteklub FC Midtjylland ud med fransk fodbold og Toulouse FC, hvor han lige nu er krumtappen i midterforsvaret. At være en del af noget vigtigt var en af hovedårsagerne til klubskiftet.

Det fortæller Rasmus Nicolaisen i et interview med Tipsbladet.

– Grunden til at jeg ville af sted, det var fordi, at jeg ville ud og have den følelse, som jeg har nu. Være en vigtig del af noget, få et stort ansvar og kunne få lov til at vise mig frem kontinuerligt. Det er ikke givet på forhånd, at det bare sker, men jeg har altid haft troen på, at jeg har det i mig, og kan bringe det rigtig langt, siger han.

Han har lynhurtigt udviklet sig til en af cheftræner, Philippe Montiers, foretrukne i startelleveren. De seneste 21 kampe er danskeren startet inde, hvilket – krydret med en smule held – er årsagen til hans nuværende form ifølge ham selv.

– Det kræver en smule held, som jeg ikke havde i FC Midtjylland. Og så har jeg heller ikke haft den her kontinuitet før gennem en hel sæson. Den kontinuitet har jeg nu, hvor jeg får lov til at bygge på hele tiden. Jeg føler hele tiden, at mit niveau stiger, samtidig med at jeg får en masse ansvar i Toulouse, siger Rasmus Nicolaisen til Tipsbladet.

En måned før Rasmus Nicolaisen skiftede til Toulouse, havde danske Mikkel Desler også skrevet under med klubben, og selvom det er en harmonisk trup, så er det fedt at have en anden dansker at dele oplevelsen med, fortæller den 24-årige stopper.

– Mikkel og jeg snakker nogen gange om, at det er nogle fede oplevelser, vi får, og det er et fedt sted, vi er, og så er det en bonus, at vi har muligheden for at rykke op i Ligue 1. Det er selvfølgelig noget andet med ham ved min side, så det er fedt, at han er her.

Hvor meget nåede du at tale med ham inden dit eget skifte?

– Jeg nåede ikke at snakke med ham, inden jeg kom herned. Det første han sagde til mig var: “Hvorfor fanden har du ikke skrevet til mig?” Men jeg nåede ikke at fortælle ham noget, da jeg skulle træffe en hurtig beslutning. Jeg havde muligheden hos Norrköping og Toulouse. Valget skulle tages hurtigt, og her tiltrak Toulouse mig rigtig meget, så det var et ret nemt valg, fortæller Rasmus Nicolaisen.

Forlod hjerteklubben
Før skiftet til Toulouse FC har Rasmus Nicolaisen i mange år stået i skyggen af blandt andre Erik Sviatchenko og Alexander Scholz i FC Midtjylland, så det var bedst for alle parter, at han i sommer rykkede teltpælene andetsteds.

– Det var en god afsked. Den var meget stille og rolig. Jeg føler, at vi begge – både klubben og jeg – var af den overbevisning, at vi havde håbet på at opnå mere sammen. Men når nu det ikke kunne være sådan, så var det her en god mulighed for at gøre noget andet.

– Jeg føler, at de altid har troet på mig, men jeg er mest glad for, at jeg beviser over for mig selv og min omgangskreds, at den her mulighed er, hvad jeg har ventet på. Når jeg får noget kontinuerlig spilletid, så skal jeg sku nok vise dem, hvad jeg kan.

FC Midtjylland havde ellers et lille håb om at beholde den danske forsvarsspiller, men uden garantier for spilletid, så var det naturlige valg et nyt skridt i karrieren.

– Selvom de måske gerne ville beholde mig, så kunne de ikke give mig en garanti på det ansvar, som jeg selv gerne ville have, fortæller Rasmus Nicolaisen og fortsætter:

– Det gik ikke, at jeg skulle være et sted, hvor jeg var uvis i forhold til spilletid. Jeg vidste, at de ville købe nye spillere (til forsvaret, red.), og så havde jeg ikke lyst til at blive, da jeg ikke kunne vide, om der blev set i min retning.

Stiller sig ikke tilfreds endnu
Selvom der er vind i Rasmus Nicolaisens sejl, så har den tidligere ungdomslandsholdsspiller mod på mange flere positive oplevelser.

– Vi er med i toppen, hvor den helt store målsætning er at rykke op i Ligue 1. Det kunne være mega fedt at få nogle endnu større oplevelser deroppe. Det er det her, jeg har higet efter i så lang tid, selvom jeg ikke stiller mig tilfreds endnu. Jeg vil gerne have mere.

– Det virker ret surrealistisk (at skulle spille mod Neymar og Lionel Messi, red.). Forhåbentligt ender det sådan, og det vil også være skuffende, hvis ikke vi når det.

Har du skænket dig selv og landsholdet en tanke med tanke på din egen form?

– Nej, det har jeg ikke. I hvert fald ikke inden for de seneste år. Det var mere noget, jeg gik og tænkte på for et par år siden. Umiddelbart tænker jeg, at der er mange foran mig. Jeg vil ikke sige, at jeg ikke drømmer om det, men det er ikke aktuelt lige nu.

Kunne du se dig selv vende retur til Danmark på et tidspunkt?

– Jeg kan ikke afvise noget. FC Midtjylland ligger mit hjerte nært, men det må tiden vise. Vi skal nok et stykke frem i tiden.

Rasmus Nicolaisen har lige nu fokus på sæsonens sidste måneder, hvor de lige nu topper Ligue 2 med fem point ned til Paris FC. Rasmus Nicolaisen har optrådt 31 gange og scoret fire mål på tværs af alle turneringer i denne sæson.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Stort medie hylder AGF-profil

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Født i Danmark og på vej til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe