Rasmus Nicolaisen udlever et sandt fodboldeventyr i Frankrig.
Sidste sommer valgte han at skifte sin hjerteklub FC Midtjylland ud med fransk fodbold og Toulouse FC, hvor han lige nu er krumtappen i midterforsvaret. At være en del af noget vigtigt var en af hovedårsagerne til klubskiftet.
Det fortæller Rasmus Nicolaisen i et interview med Tipsbladet.
– Grunden til at jeg ville af sted, det var fordi, at jeg ville ud og have den følelse, som jeg har nu. Være en vigtig del af noget, få et stort ansvar og kunne få lov til at vise mig frem kontinuerligt. Det er ikke givet på forhånd, at det bare sker, men jeg har altid haft troen på, at jeg har det i mig, og kan bringe det rigtig langt, siger han.
Han har lynhurtigt udviklet sig til en af cheftræner, Philippe Montiers, foretrukne i startelleveren. De seneste 21 kampe er danskeren startet inde, hvilket – krydret med en smule held – er årsagen til hans nuværende form ifølge ham selv.
– Det kræver en smule held, som jeg ikke havde i FC Midtjylland. Og så har jeg heller ikke haft den her kontinuitet før gennem en hel sæson. Den kontinuitet har jeg nu, hvor jeg får lov til at bygge på hele tiden. Jeg føler hele tiden, at mit niveau stiger, samtidig med at jeg får en masse ansvar i Toulouse, siger Rasmus Nicolaisen til Tipsbladet.
En måned før Rasmus Nicolaisen skiftede til Toulouse, havde danske Mikkel Desler også skrevet under med klubben, og selvom det er en harmonisk trup, så er det fedt at have en anden dansker at dele oplevelsen med, fortæller den 24-årige stopper.
– Mikkel og jeg snakker nogen gange om, at det er nogle fede oplevelser, vi får, og det er et fedt sted, vi er, og så er det en bonus, at vi har muligheden for at rykke op i Ligue 1. Det er selvfølgelig noget andet med ham ved min side, så det er fedt, at han er her.
Hvor meget nåede du at tale med ham inden dit eget skifte?
– Jeg nåede ikke at snakke med ham, inden jeg kom herned. Det første han sagde til mig var: “Hvorfor fanden har du ikke skrevet til mig?” Men jeg nåede ikke at fortælle ham noget, da jeg skulle træffe en hurtig beslutning. Jeg havde muligheden hos Norrköping og Toulouse. Valget skulle tages hurtigt, og her tiltrak Toulouse mig rigtig meget, så det var et ret nemt valg, fortæller Rasmus Nicolaisen.
Forlod hjerteklubben
Før skiftet til Toulouse FC har Rasmus Nicolaisen i mange år stået i skyggen af blandt andre Erik Sviatchenko og Alexander Scholz i FC Midtjylland, så det var bedst for alle parter, at han i sommer rykkede teltpælene andetsteds.
– Det var en god afsked. Den var meget stille og rolig. Jeg føler, at vi begge – både klubben og jeg – var af den overbevisning, at vi havde håbet på at opnå mere sammen. Men når nu det ikke kunne være sådan, så var det her en god mulighed for at gøre noget andet.
– Jeg føler, at de altid har troet på mig, men jeg er mest glad for, at jeg beviser over for mig selv og min omgangskreds, at den her mulighed er, hvad jeg har ventet på. Når jeg får noget kontinuerlig spilletid, så skal jeg sku nok vise dem, hvad jeg kan.
FC Midtjylland havde ellers et lille håb om at beholde den danske forsvarsspiller, men uden garantier for spilletid, så var det naturlige valg et nyt skridt i karrieren.
– Selvom de måske gerne ville beholde mig, så kunne de ikke give mig en garanti på det ansvar, som jeg selv gerne ville have, fortæller Rasmus Nicolaisen og fortsætter:
– Det gik ikke, at jeg skulle være et sted, hvor jeg var uvis i forhold til spilletid. Jeg vidste, at de ville købe nye spillere (til forsvaret, red.), og så havde jeg ikke lyst til at blive, da jeg ikke kunne vide, om der blev set i min retning.
Stiller sig ikke tilfreds endnu
Selvom der er vind i Rasmus Nicolaisens sejl, så har den tidligere ungdomslandsholdsspiller mod på mange flere positive oplevelser.
– Vi er med i toppen, hvor den helt store målsætning er at rykke op i Ligue 1. Det kunne være mega fedt at få nogle endnu større oplevelser deroppe. Det er det her, jeg har higet efter i så lang tid, selvom jeg ikke stiller mig tilfreds endnu. Jeg vil gerne have mere.
– Det virker ret surrealistisk (at skulle spille mod Neymar og Lionel Messi, red.). Forhåbentligt ender det sådan, og det vil også være skuffende, hvis ikke vi når det.
Har du skænket dig selv og landsholdet en tanke med tanke på din egen form?
– Nej, det har jeg ikke. I hvert fald ikke inden for de seneste år. Det var mere noget, jeg gik og tænkte på for et par år siden. Umiddelbart tænker jeg, at der er mange foran mig. Jeg vil ikke sige, at jeg ikke drømmer om det, men det er ikke aktuelt lige nu.
Kunne du se dig selv vende retur til Danmark på et tidspunkt?
– Jeg kan ikke afvise noget. FC Midtjylland ligger mit hjerte nært, men det må tiden vise. Vi skal nok et stykke frem i tiden.
Rasmus Nicolaisen har lige nu fokus på sæsonens sidste måneder, hvor de lige nu topper Ligue 2 med fem point ned til Paris FC. Rasmus Nicolaisen har optrådt 31 gange og scoret fire mål på tværs af alle turneringer i denne sæson.
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert undrer sig: Få nu de røde kort frem!
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
FC København-profil ude med sygdom
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
