Dansk landsholdsspiller i klubskifte? Rygtes til Leipzig

Den danske landsholdsangriber Kasper Dolberg er angiveligt et af tre emner på ønskelisten i RasenBallsport Leipzig.



Han åbnede med mål i støvlerne for franske Nice, men siden har Kasper Dolbergs sæson været spoleret af to Covid-19-perioder, ligesom danskeren har døjet med en skade.

Sygdom har blandt andet betydet, at Dolberg har følt sig træt, og han har haft svært ved at præstere, men nu er den 23-årige dansker så små ved at være tilbage for OGC Nice.

Men måske ligger der noget andet og venter for Kasper Dolberg – i hvert fald forlyder det fra det tyske medie Sport Bild, at danskeren er et af flere emner i RasenBallsport Leipzig. Altså Yussuf Poulsens klub.

Læs også:Spillerforeningens medlemmer har talt: Her er årets mandlige hold

Ifølge avisen er klubben interesseret i at tilkyntte en angriber, selv om sportsdirektør Markus Krösche har været ude og sige, at man ikke har i sinde at foretage sig noget i dette transfervindue.

Klubben skal have tre angribere i tankerne – alle tre skal være lejeaftaler – og her er Kasper Dolberg altså den ene af de tre. De to andre er Divock Origi fra Liverpool og Kelechi Iheanacho fra Leicester City.

Forskellen på de to andre og Kasper Dolberg er, at danskeren er fast mand for Nice, når han ellers er fit. Samtidig er han klubbens dyreste indkøb nogensinde med en sum på lidt mere end 150 millioner kroner. Det vil være mærkeligt, om klubben har opgivet danskeren, ligesom det skulle være underligt, om man vil udleje ham.

Læs også:Torsdagens rygtebørs: Chelsea og Tottenham i kamp om stopper

Den danske landsholdsspiller har fortsat tre og et halvt år igen af sin aftale med den sydfranske klub. Han har socret tre gange i 11 kampe i denne sæson.

Nice sluttede sidste sæson på sjettepladsen i Ligue 1, men i denne er man blot at finde på 14. pladsen på nuværende tidspunkt. De dårlige resultater kostede tidligere i sæsonen manager Patrick Vieira jobbet som cheftræner.

Læs også:Arsenal udlejer franskmand til Kasper Dolbergs klub
Læs også:Tragisk ulykke efter fransk Ligue 1-kamp: Greenkeeper dræbt i grim ulykke
Læs også:Kasper Dolberg er ude resten af året




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

FC Midtjylland – Brøndby IF

Transferbombe i Real Madrid?

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Froholdt med vild hæder i Portugal

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Ny offensiv transfer i FCN?

Manchester City vinder FA Cup

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

FC København – Randers FC

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Celtic er mester efter vildt drama



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

FC Fredericia – Silkeborg IF