Dansk landsholdsspiller i klubskifte? Rygtes til Leipzig

Den danske landsholdsangriber Kasper Dolberg er angiveligt et af tre emner på ønskelisten i RasenBallsport Leipzig.



Han åbnede med mål i støvlerne for franske Nice, men siden har Kasper Dolbergs sæson været spoleret af to Covid-19-perioder, ligesom danskeren har døjet med en skade.

Sygdom har blandt andet betydet, at Dolberg har følt sig træt, og han har haft svært ved at præstere, men nu er den 23-årige dansker så små ved at være tilbage for OGC Nice.

Men måske ligger der noget andet og venter for Kasper Dolberg – i hvert fald forlyder det fra det tyske medie Sport Bild, at danskeren er et af flere emner i RasenBallsport Leipzig. Altså Yussuf Poulsens klub.

Læs også:Spillerforeningens medlemmer har talt: Her er årets mandlige hold

Ifølge avisen er klubben interesseret i at tilkyntte en angriber, selv om sportsdirektør Markus Krösche har været ude og sige, at man ikke har i sinde at foretage sig noget i dette transfervindue.

Klubben skal have tre angribere i tankerne – alle tre skal være lejeaftaler – og her er Kasper Dolberg altså den ene af de tre. De to andre er Divock Origi fra Liverpool og Kelechi Iheanacho fra Leicester City.

Forskellen på de to andre og Kasper Dolberg er, at danskeren er fast mand for Nice, når han ellers er fit. Samtidig er han klubbens dyreste indkøb nogensinde med en sum på lidt mere end 150 millioner kroner. Det vil være mærkeligt, om klubben har opgivet danskeren, ligesom det skulle være underligt, om man vil udleje ham.

Læs også:Torsdagens rygtebørs: Chelsea og Tottenham i kamp om stopper

Den danske landsholdsspiller har fortsat tre og et halvt år igen af sin aftale med den sydfranske klub. Han har socret tre gange i 11 kampe i denne sæson.

Nice sluttede sidste sæson på sjettepladsen i Ligue 1, men i denne er man blot at finde på 14. pladsen på nuværende tidspunkt. De dårlige resultater kostede tidligere i sæsonen manager Patrick Vieira jobbet som cheftræner.

Læs også:Arsenal udlejer franskmand til Kasper Dolbergs klub
Læs også:Tragisk ulykke efter fransk Ligue 1-kamp: Greenkeeper dræbt i grim ulykke
Læs også:Kasper Dolberg er ude resten af året




‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’




LIVE

LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Afslører samtale med Roony Bardghji

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Leverkusen – Bayern

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Andreas Christensen afviser tilbud



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’