Han åbnede med mål i støvlerne for franske Nice, men siden har Kasper Dolbergs sæson været spoleret af to Covid-19-perioder, ligesom danskeren har døjet med en skade.
Sygdom har blandt andet betydet, at Dolberg har følt sig træt, og han har haft svært ved at præstere, men nu er den 23-årige dansker så små ved at være tilbage for OGC Nice.
Men måske ligger der noget andet og venter for Kasper Dolberg – i hvert fald forlyder det fra det tyske medie Sport Bild, at danskeren er et af flere emner i RasenBallsport Leipzig. Altså Yussuf Poulsens klub.
Læs også:Spillerforeningens medlemmer har talt: Her er årets mandlige hold
Ifølge avisen er klubben interesseret i at tilkyntte en angriber, selv om sportsdirektør Markus Krösche har været ude og sige, at man ikke har i sinde at foretage sig noget i dette transfervindue.
Klubben skal have tre angribere i tankerne – alle tre skal være lejeaftaler – og her er Kasper Dolberg altså den ene af de tre. De to andre er Divock Origi fra Liverpool og Kelechi Iheanacho fra Leicester City.
Forskellen på de to andre og Kasper Dolberg er, at danskeren er fast mand for Nice, når han ellers er fit. Samtidig er han klubbens dyreste indkøb nogensinde med en sum på lidt mere end 150 millioner kroner. Det vil være mærkeligt, om klubben har opgivet danskeren, ligesom det skulle være underligt, om man vil udleje ham.
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Chelsea og Tottenham i kamp om stopper
Den danske landsholdsspiller har fortsat tre og et halvt år igen af sin aftale med den sydfranske klub. Han har socret tre gange i 11 kampe i denne sæson.
Nice sluttede sidste sæson på sjettepladsen i Ligue 1, men i denne er man blot at finde på 14. pladsen på nuværende tidspunkt. De dårlige resultater kostede tidligere i sæsonen manager Patrick Vieira jobbet som cheftræner.
Læs også:Arsenal udlejer franskmand til Kasper Dolbergs klub
Læs også:Tragisk ulykke efter fransk Ligue 1-kamp: Greenkeeper dræbt i grim ulykke
Læs også:Kasper Dolberg er ude resten af året
LIVE
TransferLIVE: Ten Hag henter dansker
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Brøndby henter keeper – her er planen
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
Vilde Messi tangerer VM-rekord
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
OPTAKT
England – Kroatien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
