Han åbnede med mål i støvlerne for franske Nice, men siden har Kasper Dolbergs sæson været spoleret af to Covid-19-perioder, ligesom danskeren har døjet med en skade.
Sygdom har blandt andet betydet, at Dolberg har følt sig træt, og han har haft svært ved at præstere, men nu er den 23-årige dansker så små ved at være tilbage for OGC Nice.
Men måske ligger der noget andet og venter for Kasper Dolberg – i hvert fald forlyder det fra det tyske medie Sport Bild, at danskeren er et af flere emner i RasenBallsport Leipzig. Altså Yussuf Poulsens klub.
Læs også:Spillerforeningens medlemmer har talt: Her er årets mandlige hold
Ifølge avisen er klubben interesseret i at tilkyntte en angriber, selv om sportsdirektør Markus Krösche har været ude og sige, at man ikke har i sinde at foretage sig noget i dette transfervindue.
Klubben skal have tre angribere i tankerne – alle tre skal være lejeaftaler – og her er Kasper Dolberg altså den ene af de tre. De to andre er Divock Origi fra Liverpool og Kelechi Iheanacho fra Leicester City.
Forskellen på de to andre og Kasper Dolberg er, at danskeren er fast mand for Nice, når han ellers er fit. Samtidig er han klubbens dyreste indkøb nogensinde med en sum på lidt mere end 150 millioner kroner. Det vil være mærkeligt, om klubben har opgivet danskeren, ligesom det skulle være underligt, om man vil udleje ham.
Læs også:Torsdagens rygtebørs: Chelsea og Tottenham i kamp om stopper
Den danske landsholdsspiller har fortsat tre og et halvt år igen af sin aftale med den sydfranske klub. Han har socret tre gange i 11 kampe i denne sæson.
Nice sluttede sidste sæson på sjettepladsen i Ligue 1, men i denne er man blot at finde på 14. pladsen på nuværende tidspunkt. De dårlige resultater kostede tidligere i sæsonen manager Patrick Vieira jobbet som cheftræner.
Læs også:Arsenal udlejer franskmand til Kasper Dolbergs klub
Læs også:Tragisk ulykke efter fransk Ligue 1-kamp: Greenkeeper dræbt i grim ulykke
Læs også:Kasper Dolberg er ude resten af året
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
MEDIE
Overraskende skifte lurer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
