Fandt ham i Serie 2: Vildeste nogensinde

Tipsbladet kunne onsdag afsløre, at Henrik Meister er på vej til et kæmpe – og sensationelt – skifte til Ligue 1-klubben Rennes. Henrik Meisters karriere er eksploderet på kort tid. Tilbage i foråret 2021 spillede Meister Serie 2. Nu er han få år senere på vej til den franske storklub Rennes for mere end 100 millioner…



Tipsbladet kunne onsdag afsløre, at Henrik Meister er på vej til et kæmpe – og sensationelt – skifte til Ligue 1-klubben Rennes.

Henrik Meisters karriere er eksploderet på kort tid. Tilbage i foråret 2021 spillede Meister Serie 2. Nu er han få år senere på vej til den franske storklub Rennes for mere end 100 millioner kroner. Tipsbladet har derfor taget en snak med FA 2000s sportschef, Steffen Dam, der tilfældigvis var til stede under en Serie 2-kamp for tre år siden.

Hvad tænkte du her til morgen, da du læste, at Meister er på vej til Rennes for 100 millioner kroner?

– Det må være den vildeste historie i dansk fodbold nogensinde, det må det være, når vi snakker om grunden til, at han overhovedet havner der, hvor han er.

– Jeg var ude at se FA 2000's tredjehold spille mod B.1903's andethold i en Serie 2-kamp i foråret 2021. Og jeg tog ud for at se den kamp, fordi det er en del af mit ansvarsområde, men det er helt random, at jeg ender til lige dennne kamp. Og så ser jeg Henrik, og han ser da godt nok spændende ud.

– Efter kampen gik jeg over for at høre B.1903's træner om, hvem han var, og hvorfor han spillede hos dem. Der var ikke nogen, der havde troet på ham. Da jeg så hørte, at han kun var 17, så fik vi hurtigt hentet ham ind til en samtale, fordi vi gerne ville have ham ind på FA 2000's 2. Divisionshold, selvom han aldrig havde spillet på højere niveau end Serie 2 på det tidspunkt.

– Vi kunne godt se, at det var en usleben diamant til 2. Division. Jeg havde dog aldrig set, at det skulle blive så interessant, siger Steffen Dam til Tipsbladet.

Selvom Henrik Meister lige var blevet hentet til FA 2000, kunne de ikke holde på den danske angriber.

– Vi gav ham hurtigt debut i 2. Division i efteråret 2021, men vi har ikke penge til at skrive kontrakt med ham. Så han får ret hurtigt en agent indover, Michael Mio, og så ender det med, at han siger nej til vores kontraktudspil. Vi var desværre nødt til at se ham lidt an, inden vi kunne tilbyde en kontrakt. Han ender så med at sige nej til vores kontraktudspil og ja til Fremad Amagers-udspil. Det kan jeg måske godt være lidt irriteret over i dag, men det er så, hvad det er. Og the rest is history, som man siger.

Hvad var det i så i ham?

– En voldsomt spændende fysisk pakke. Han var 17 år, 1,91 meter høj, han var godt bygget og hurtig med bolden. Mit gamle trænerøje kunne godt se, at det ikke gav mening, at han spillede Serie 2. Man kan bare se, at det er et ekstraordinært talent. Det var lidt af det, jeg så i Henrik. Det er vildt, at det er under treogethalvtår siden, at jeg fanger ham i en Serie 2-kamp.

– Hvordan har det været at følge den udvikling, som Henrik har taget, fra sidelinjen?

– Det har været noget, hvor man har tænkt. "det var da ligegodt satans." En ting er, at han fik skiftet til Sarpsborg, hvor jeg tænkte: "hvad fanden foregår der?" Men det er jo endnu vildere nu. Jeg under ham det hele, han er en god dreng, der arbejder hårdt for sin succes. Jeg har ikke noget negativt at sige om ham. Jeg under ham det hele.

Hvordan er han sneget sig udenom opmærksomheden fra større klubber i Fodbolddanmark?

– Jamen jeg ved, at han har været lidt rundt til diverse klubber på prøvetræning. Jeg er 99 procent sikker på, at han har været til prøvetræning hos FC Nordsjælland, men det blev jo så ikke til noget.

– Hvor tit finder man noget af den kvalitet i de lavere danske rækker?

– Den eneste gang, jeg ellers har set noget, der var så interessant, var, da jeg første gang så Tonni Adamsen. Ham kunne vi så ikke lokke til FA 2000, men han har også vist senere hen, at han kunne drive det meget længere, end hvor han ellers spillede på det tidspunkt.

– Hvor vigtigt er det for dansk divisionsfodbold, at man har disse historier?

– Jamen det betyder alt, at der kommer sådan en historie som denne en gang imellem. Henriks eventyr kan på mange måder sammenlignes med den grimme ælling, hvor man tager en helt vild forvandling på meget kort tid.

Henrik Meister har i den seneste tid været brandvarm i Eliteserien, hvor han for fire runder siden lavede fire mål mod den norske storklub Rosenborg.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

‘Det er et større problem for os’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Hylder FC København og Brøndby

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jess Thorup på vej til denne klub

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

FC København i intense transferforhandlinger

FCK-spiller har revet skulderen af led

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

FCM-flop i chokskifte