Der har været godt med ståhej omkring den franske stjernespiller Kylian Mbappe, da han tidligt på sommeren meldte ud, at han ikke ville forlænge sin kontrakt med Paris Saint Germain.
Dermed har han endnu kontraktudløb i sommeren 2024, hvor han kan hentes gratis af hvilken som helst klub. Det har fået PSG til at reagere, så Mbappe i første omgang blev frosset ud og udelukket fra træningen.
Siden er de to parter i denne uge dog kommet på god fod igen, og Mbappe træner igen med på førsteholdet, og for den nye PSG-cheftræner Luis Enrique har det været tydeligt, hvordan det har været. Det fortæller han ifølge L'Equipe ved fredagens pressemøde.
– Jeg oplevede ham perfekt. Som ved de første træninger, med masser af vilje og en rigtig god indstilling. Som træner kan jeg kun være tilfreds med at kunne stole på en spiller af Kylians kaliber, siger han og fortsætter:
– Jeg er henrykt, ikke kun for det, han bidrager med på fodboldbanen, men også på grund af hans personlighed. Han er uden tvivl en verdensklassespiller. Det er en stor glæde for mig, lyder det fra Enrique.
PSG skal i næste runde møde Toulouse på udebane, hvor de håber på lidt mere skarphed end deres førsterunde-kamp, hvor de spillede 0-0 mod Lorient.
I den franske storklub forventer man, at han allerede har en aftale på plads med Real Madrid. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
Hjulmand og co. taber stort skridt
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
Iran kommer med krav før VM
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
City holder liv i mesterskabsdrømmen
MEDIE