Der har været godt med ståhej omkring den franske stjernespiller Kylian Mbappe, da han tidligt på sommeren meldte ud, at han ikke ville forlænge sin kontrakt med Paris Saint Germain.
Dermed har han endnu kontraktudløb i sommeren 2024, hvor han kan hentes gratis af hvilken som helst klub. Det har fået PSG til at reagere, så Mbappe i første omgang blev frosset ud og udelukket fra træningen.
Siden er de to parter i denne uge dog kommet på god fod igen, og Mbappe træner igen med på førsteholdet, og for den nye PSG-cheftræner Luis Enrique har det været tydeligt, hvordan det har været. Det fortæller han ifølge L'Equipe ved fredagens pressemøde.
– Jeg oplevede ham perfekt. Som ved de første træninger, med masser af vilje og en rigtig god indstilling. Som træner kan jeg kun være tilfreds med at kunne stole på en spiller af Kylians kaliber, siger han og fortsætter:
– Jeg er henrykt, ikke kun for det, han bidrager med på fodboldbanen, men også på grund af hans personlighed. Han er uden tvivl en verdensklassespiller. Det er en stor glæde for mig, lyder det fra Enrique.
PSG skal i næste runde møde Toulouse på udebane, hvor de håber på lidt mere skarphed end deres førsterunde-kamp, hvor de spillede 0-0 mod Lorient.
I den franske storklub forventer man, at han allerede har en aftale på plads med Real Madrid. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
LIVE
VM-LIVE: England klarer frisag
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
Belgien – Senegal
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Kane snød DR Congo i dramatisk kamp
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT