Rent sportsligt har det været noget undervældende, men Paris Saint-Germain fortryder nok næppe, at man i sommer hentede Lionel Messi på en fri transfer.
I et interview med Goal har Paris Saint-Germains sponsorchef, Marc Armstrong, således slået fast, at den argentinske superstjerne har været en guldmine for pariserne.
– Han er meget værdifuld for os. Rent kommercielt har effekten været utrolig. Vi er af den opfattelse, at vi i sidste år solgte flere trøjer end nogen anden klub. Og i år bliver endnu bedre. Det er helt sikkert det bedste jersey launch i forhold til salg, hvor efterspørgslen er steget med minimum 30-40 procent. Efterspørgslen har været enorm. Hvis vi kunne producere flere, så ville vi have solgt endnu flere, siger Armstrong således til Goal.
Ifølge Goal har Paris Saint-Germain solgt næsten én million trøjer med Messis navn på ryggen. Komplikationer relateret til coronapandemien har dog betydet, at færre trøjer kan blive produceret og afsendt.
Også hvad angår sponsorater har Lionel Messis ankomst bragt Paris Saint-Germain i en endnu mere gunstig situation. Den franske storklub har således indgået aftaler med firmaer som Autohero, Crypto.com, Smart Good Things og Gorillas, lyder det fra Goal.
– Der har været en effekt, og vores partnere accepterer vores pris. Efterspørgslen var allerede stor tidligere, men nu er den større end nogensinde før. Vi oplevede med det samme en betydelig stigning i tilbud, endda før han officielt skrev under i Paris. Vi har virkelig mærket effekten i alle områder af vores forretning, fra sponsorater og merchandise til billetsalg, lyder det således fra Marc Armstrong.
Også på de sociale medier har Lionel Messis ankomst været en guldmine for Paris Saint-Germain. Allerede i løbet af argentinerens første uge i Paris fik den franske klub 20 millioner følgere på de sociale medier.
På grønsværen har Lionel Messi dog haft det anderledes vanskeligt, idet argentineren i 2021 blot nåede at score ét Ligue 1-mål.

TransferLIVE: Dansk målmand til lægetjek

Kold krig i ni måneder

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

Lægetjek booket – enige om kongeløn

Solgt fra AGF – dansker bomber løs

‘En gennemsnitlig målmand’

Martin Jørgensen scorer nyt job

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

‘Sensationel sommer’ – ny kæmpetransfer nærmer sig

Mikael Anderson smadrer transferrekord

Glæder sig: Ingen har glemt den dommedagstackling

Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

Kun sådan giver FCK’s vilde Moukoko-køb mening

Afsløring: Engelsk storklub vil have dansker

Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg

AGF-millioner på vej?

“Chokeret” over Nørgaards vilde skifte

Bekræfter: Profil skal sælges nu

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Flick ændrer Roony Bardghji-plan

Afviste kæmpeskifte – ville hellere til Vejle

Av, av, av, Brøndby: ‘Massive udfordringer’

Klopp afslører: Sagde nej til kæmpe job

Ellevild FCK-boss: En meget spændende transfer

– Det ville da være meget, meget underligt

Rystet dansk landstræner truet til tavshed

På vej til FCK? Han er en af ligaens lønkonger

Årets vildeste transfer? I dialog om Messi

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

FC København køber Youssoufa Moukoko

‘Mads Hermansen kan være på vej til West Ham’

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Afsløring: Byder på FC Nordsjælland-profil

Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

Bundesliga-angriber flytter til Århus

Paul Pogba gør comeback i danskerklub

Jubler over ny FCK’er: ‘Det er rigtig fedt!’

Moukoko er forfulgt af skandaler

Supercomputer: FCK’s guldchancer øges med 3%

Guldregn i FCM? Tidligere profil koster 224 mio kr

Brutal kritik: ‘Han var et spøgelse’

Makreller vinder derby i Göteborg

Dortmund-chef: Moukokos udvikling er gået i stå

Tror, at FCN kan slå egen transferrekord i Danmark

Young Lions i finalefest mod Tyskland

Serie A-spiller risikerer fire års karantæne

Dansker fåmælt om Barcelona-rygter

Massiv interesse: Der skal ske noget helt særligt

Kritikken hagler ned over DBU: Vi tager ansvar

Officielt: Han afløser Thomas Frank

Dansker scorer ny kontrakt i Italien

Dansker til prøvetræning: Der kommer snart nyt

Afsløring: Tæt på salg af profil

Jubler over tiden i Danmark