Fans rasede: Nu reagerer Neymar på pibekoncert

Neymar og Lionel Messi blev udsat for en voldsom pibekoncert fra Paris Saint-Germains fans efter Champions League-nedturen mod Real Madrid. Ifølge brasilianeren er tiden dog kommet til at se fremad.



Neymar har været rygtet væk fra Paris Saint-Germain, efter at brasilianeren i kølvandet på Champions League-exittet mod Real Madrid blev udsat for en pibekoncert fra parisernes egne tilhængere i en hjemmekamp mod Bordeaux.

Paris Saint-Germains fans har fortsat deres pibekoncerter mod Neymar og brasilianerens holdkammerater siden nedturen mod Real Madrid for en måneds tid siden, og efter søndagens 5-1-sejr over Lorient blev Neymar så spurgt til den hårde behandling fra fansene.

– Vi bryder os ikke om at tabe, og det, der skete i Madrid, var hårdt. Det gjorde ondt, for vi havde håbet at nå Champions League-finalen. Jeg ved, at det er svært for fansene at acceptere nederlaget, men for os er det endnu hårdere at acceptere. Nu bliver vi nødt til at kigge fremad, lød det således, ifølge Marca, fra Neymar, der angiveligt ikke ønsker at forlade Paris Saint-Germain, hvor han er klubbens lønkonge

Også Kylian Mbappé kommenterede efter Lorient-kampen den utilfredshed, som Paris Saint-Germain-tilhængerne har luftet.

– De har en ret til at udtrykke deres utilfredshed, for de er skuffede, ligesom vi er. Mod Bordeaux var det lidt for meget, da de gik imod spillerne. Vi tabte alle sammen den kamp [mod Real Madrid, red.]. Vi er alle i samme båd. Vi klokkede alle sammen i det. Fansene har ret til at pifte, mens vi fokuserer på vores arbejde på banen, lød det således fra Mbappé. 

Kylian Mbappé indikerede efter Lorient-kampen, at der er ‘kommet nye elementer’ i hans overvejelser om klubfremtiden. L’Equipe skrev i weekenden, at Mbappé potentielt kan blive anfører i Paris Saint-Germain, hvis franskmanden altså forlænger. 







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Født i Danmark og på vej til VM

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Stort medie hylder AGF-profil

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde