Landsholdspiller Albert Grønbæk er et, stort smil i disse dage.
Tirsdag kom han væk fra Rennes og en klub, hvor han havde det svært, og fra at have haft flere år i udenlandsk fodbold, hvor det kun er gået opad, ramte han i den franske klub en bund og en mur.
Rennes, som ellers i sommer lagde langt over 100 millioner kroner for at hente stjernespilleren fra Bodø/Glimt, skiftede undervejs i efteråret træner til Jorge Sampaoli, og argentineren praktiserer en form for fodbold, der er baseret på lange indlæg i boksen og knap så meget poleret spil, som Albert Grønbæk er god til, hvorfor danskeren var røget ud i kulden.
Situationen for den danske landsholdsspiller var naturligvis uholdbar, så han fortalte franskmændene, at han ville væk, og få dage senere stod han i en ny klub i den mest eftertragtede liga af dem alle – Premier League.
– Det føles helt fantastisk, det er en rigtig, rigtig god mulighed for mig. At spille i verdens bedste liga. Og så passer spillestilen mig rigtig godt, så jeg er super spændt på at se, hvad der sker fremadrettet.
– Jeg glæder mig helt vildt til at spille fodbold igen. Det har jeg savnet, pointerer Albert Grønbæk allerede i sine første sætninger som ny spiller i Southampton.
Der blev ændret på ting i Rennes
Han forklarer i interviewet med Tipsbladet, at han ikke har den store lyst til at grave dybere ned i den hårde periode i Rennes, men han vil også gerne lukke døren til den franske klub med disse ord:
– Jeg tror, at det var sundt for mig at komme til Frankrig. Jeg havde det også rigtig godt i den første periode, jeg var der. Og jeg har lært utroligt meget om fransk fodbold.
– Men jeg måtte også se i øjnene, at der blev ændret på nogle ting, som måske ikke var til min fordel, så jeg tager min erfaring og viden med mig, og nu ser jeg bare fremad og glæder mig bare helt vildt til at være hos Southampton og virkelig komme i gang.
– Jeg synes, at jeg står et godt sted, jeg føler mig fit og føler, at glæden ved fodbold er kommet tilbage. Jeg har savnet glæden ved at træde ind på en fodboldbane, men jeg er sikker på, at den fundet nu, det kan jeg allerede mærke. Jeg glæder mig helt vildt og er spændt på den tid, der kommer.
Artiklen fortsætter under billedet

Drømmen går i opfyldelse
En tid, der byder på en opfyldelse af en drøm for Albert Grønbæk, for Premier League er den liga, han altid gerne har villet spille i.
– Når man er helt lille dreng, drømmer man altid om at spille i England og Premier League, så at kunne få den mulighed nu er sindssygt fedt, og det er noget, jeg også er stolt af, siger han og fortsætter:
– Ligamæssigt er det den bedste liga i verden, så jeg tror, at det siger nok i sig selv, men jeg tror, at det vigtigste for mig var at komme til en klub, hvor jeg spillemæssigt passer godt ind. Og der synes jeg, at Southampton er et rigtig godt match. Jeg er stolt over, at det blev Southampton.
Elefanten i rummet er selvfølgelig, at Southampton ligger i bunden af ligaen over halvvejs i sæsonen med kun seks point efter 22 runder og 10 point op til den rigtige side af nedrykningsstregen.
Men det har for Albert Grønbæk ikke været til at mærke på truppen, at den kigger ind i en nedrykning, forklarer han efter de første par dage i klubben.
– Som jeg kan mærke her i gruppen, er der virkelig god energi, og folk er virkelig positive, selv om det ser svært og dystert ud, forklarer Albert Grønbæk, der har fået en kontrakt på et halvt års leje i Southampton.
Men som Tipsbladet har kunnet afsløre, er der en købsoption med i aftalen, så den engelske klub for 116 millioner kroner kan købe danskeren fri, og det håber han også på, at hans nye arbejdsgiver gør trods en svær tid i bunden af Premier League.
– Det bliver forhåbentlig langsigtet. Jeg synes, at Southampton er en sindssygt spændende klub, og jeg kunne se mig selv i det, fra første gang de ringede til mig. Det er et rigtig godt match.
– Og man skal aldrig sige aldrig. To sejre kan ændre rigtig meget, og får man gang i den og får tur i den, så kan man sige, at det er sket før, at en klub har stået i vores situation, men alligevel har reddet sig, siger Grønbæk om nedrykningskampen.
– Jeg håber det af hele mit hjerte og føler også, at der er en begejstring for, at det godt kan lade sig gøre, men det må tiden vise. Troen er der i hvert fald.
Det er den, og det er smilet og glæden også igen for Albert Grønbæk.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
‘Det er dramatisk!’
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Benhård Brian Riemer-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
CUSTOM
Brighton – Liverpool
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
Så blev det officielt
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg