Kasper Dolberg om urtyveri: Det er jo en absurd ting

Hans tid i Nice begyndte med en mærkelig sag, hvor en holdkammerat stjal hans ur, men Kasper Dolberg er godt tilfreds med klubbens reaktion og med, at sagen nu er et overstået kapitel.



På sin vis har Kasper Dolberg fået en fin start på tilværelsen i Nice. Angriberen er gået direkte ind som fast mand på holdet, og han har scoret to gange i sine første fem kampe i Ligue 1.

Til gengæld blev han også uforvarende centrum i en sag om tyveri. En holdkammerat stjal ganske enkelt Dolbergs ur til en værdi af en halv million, og det endte med, at klubben fyrede gerningsmanden, Lamine Diaby-Fadiga.

Selv fortæller Dolberg, at han er godt tilfreds med Nice’ håndtering af sagen.

– Det er selvfølgelig ærgerligt. Men jeg synes egentlig, klubben har håndteret det rigtig godt. Jeg tror, det bliver pustet lidt op udefra, men det er jo også en absurd ting, siger han til tipsbladet.dk.

– Et eller andet sted forstår jeg godt, at der har været fokus på det, men omkring klubben og i omklædningsrummet synes jeg egentlig, det har været forholdsvis nede på jorden. Der er blevet gjort det, der skal gøres.

Diaby-Fadiga har både privat og offentligt undskyldt over for Kasper Dolberg, ligesom han har betalt værdien af uret tilbage. Nu er han så fortid i Nice, som danskeren roser.

– Jeg har bare kunnet fokusere på at spille fodbold, og de har sagt, at de nok skal håndtere det. Så er der fundet en løsning nu. Jeg var aldrig rigtig i tvivl om, at det nok skulle gå i orden på den ene eller den anden måde, siger han.

Dolberg fortæller desuden, at han ikke nåede at politianmelde tyveriet, som det ellers forlød i franske medier.

Læs også:Forklarer Dolberg-tyveri med misundelse: Jeg handlede som en kujon

Spørgsmålet er så, hvordan det kunne ske, at en så dyr genstand forsvinder fra spillernes omklædningsrum. Selv er Kasper Dolberg ikke helt sikker på forløbet.

– Jeg var ude at træne, og da jeg skulle hjem, kunne jeg ikke finde det. Det var selvfølgelig ærgerligt, siger han.

Angriberen, der fyldte 22 år i går, får den næste halvanden uge en pause fra Nice. Han er mødt ind i landsholdslejren forud for den vigtige EM-kvalifikationskamp mod Schweiz. Det er klokken 18 på lørdag.

Læs også:Dolbergs ur-tyv er fundet: Erkender og undskylder




LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De vil have Gaaei – her er prisen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-profil med hattrick i målfest

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Colombia – Portugal

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Markant ændring i Silkeborg

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Sydafrika – Canada



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Her er Tysklands vej til VM-finalen