Kylian Mbappe har haft en sommer med en del omtale, selvom det som bekendt er en periode uden de store kampe. I stedet har det handlet om hans afvisning af den klausul, der er i hans kontrakt, som forlænger den med ét år.
Dermed er der kun indtil sommeren 2024 tilbage af hans aftale med PSG, og det har sat gang i spekulationer om franskmandens fremtid. Det var tilmed sådan i en periode, at han var frosset ud af førsteholdet, fordi han ikke ville forlænge.
Det har dog vist sig, at han er blevet taget til nåde igen, og i de to seneste kampe for den franske hovedstadsklub har han både spillet og tilmed scoret tre mål. Men nu er der opstået en konflikt i klubben. Det skriver Le Parisien.
Her handler det om klubbens sportslige rådgiver Luis Campos, der lader til at være kommet til uenigheder med PSG's generalsekretær Victoriano Melero og klubbens jura-direktør Gregory Durand.
De to sidstnævnte skulle nu have bedt PSG-præsident Nasser Al-Khelaifi om at smide Campos ud af klubben, fordi de skulle være trætte af hans attitude, karakter og beslutninger, som angiveligt bliver taget uden at rådføre sig med andre.
Netop Luis Campos har spillet en stor rolle i kampen for at få Mbappe til at blive, og derfor menes det, at det kan være med til at ændre Mbappes egne planer, hvis PSG ender med at sende Campos ud.
I PSG har klubbens nye cheftræner Luis Enrique senest kunne fortælle om, hvordan den franske stjerne har været ved træningerne efter, at han vendte tilbage. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER