Danske Mads Albæk i Reims blev i efteråret ramt af en skade i maveregionen, og i december røg han så endelig under kniven for at komme skaden til livs engang for alle. Nu er han langsomt, men sikkert ved at bevæge sig gennem trinene i genoptræningsplanen, og han ser frem til snart at kunne være til rådighed for cheftræner Jean-Luc Vasseur i Ligue 1-klubben igen.
– Lige nu går det efter planen. Jeg følger programmet til punkt og prikke rent tidsmæssigt og har ikke haft nogen tilbagefald i perioden, så lige nu står det på løbetræning med den fysiske træner, og så er jeg begyndt på noget styrketræning. Fra denne uge, som vi går ind til nu, starter jeg med noget bold med lidt kegletræning og sådan noget. Så lige nu går det fint, og jeg håber at kunne træne med holdet om 14 til 20 dages tid, siger Mads Albæk til tipsbladet.dk.
Allerede i oktober kunne Albæk første gang mærke til skaden, og det ærgrer ham også, at der skulle gå så lang tid fra skadens første tegn til operationen i december.
– Det var i oktober, jeg fik skaden, og vi brugte nærmest syv uger på at finde ud af, om der skulle en operation til. Så jeg fik en pause og en masse behandling for at se, om det kunne gå i sig selv. Men til slut blev jeg så opereret i starten af december, siger han videre.
– Så det har været rigtig frustrerende, at da skaden kom, brugte jeg så mange uger på næsten ingenting. Jeg trænede lidt med holdet, men kunne ikke være til rådighed i kampene, da jeg havde for mange smerter. Så det har været rigtig rart efter operationen, at man har kunnet se fremad, efter der er lavet et indgreb, som altså også var nødvendigt.
– Da lægen havde opereret, sagde han også, at det ikke kunne fjernes ved andre metoder end en operation. Så nu kan jeg se uge for uge, at det går bedre og bedre. Jeg kan løbe hurtige og længere, og jeg kommer i bedre form. Så det er en del sjovere, lyder det fra den tidligere FC Midtjylland-profil.
Så lige nu lysner det for Albæk, der dog samtidigt kan huske tilbage på efterår, hvor han var rigtig langt nede.
– Det har været min længste pause som fodboldspiller, så det har været rigtig frustrerende. Jeg er næsten lige kommet til udlandet. Jeg er stadig lidt ny i det hele, så man vil gerne vise sig frem, og at man er god nok. Jeg var også lige kommet tilbage på holdet efter en periode i starten af sæsonen, hvor jeg ikke havde spillet fast. Vi havde fået en ny træner, så jeg ville selvfølgelig gerne vise, at man skulle spille og give tilbage efter den tillid, som han havde vist én.
– Så derfor var det også meget frustrerende at skulle bruge så mange måneder på sidelinjen. Det har nok været den hårdeste periode for mig som fodboldspiller endnu i min karriere efter den skade, siger Mads Albæk.
Han kan godt mærke forskel efter operationen og ser frem til, at han snart for alvor kan teste, hvor tæt han er på den gamle form.
– Jeg synes, det føles meget bedre. Men det, der bliver ekstra spændende, er, når jeg begynder at spille med bolden med de små retningsskift og den slags. Der kan jeg måle, hvor godt det er blevet. Men snakken med min læge og de små tests, jeg har været igennem, viser, at det ser rigtig godt ud. Så jeg er ikke så nervøs for, om det skulle blive skidt igen. Jeg føler mig rigtig godt tilpas, siger Albæk.
Mads Albæk har på halvandet år nået 36 kampe for Reims.
LIVE
TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
Verdensstjernes søn landet i København
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
NYHEDER
– Vi er pressede
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
NYHEDER
Topscorer færdig
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
MEDIE
På blokken i danskerklub
EKSKLUSIVT
