Det vakte en del opsigt i fodboldens verden, da Paris Saint Germain-angriberen Kylian Mbappe meddelte, at han ikke ville udløse sin klausul om en forlængelse af sin kontrakt. Dermed udløber den nu i sommeren 2024, hvor han kan skifte gratis.
Det er nu noget, som PSG-præsident Nasser Al-Khelaifi har givet et tydeligt svar på. Det skete ved præsentationen af Luis Enrique som ny cheftræner ifølge den store franske sportsavis L'Equipe.
– Min holdning er meget klar. Jeg vil ikke gentage det hele tiden. Hvis Kylian ønsker at blive, ønsker vi, at han bliver. Men han skal underskrive en ny kontrakt, siger han og fortsætter:
– Vi ønsker ikke at miste verdens bedste spiller gratis. Det er umuligt. Han havde sagt, at han aldrig ville forlade gratis. Det er ikke min skyld, at han har skiftet mening nu. Vi ønsker ikke at miste verdens bedste spiller gratis. Det er meget klart, lyder det fra Al-Khelaifi.
Selv har Mbappe peget på, at han gerne bliver resten af sin kontraktperiode ud med den franske hovedstadsklub, men der er altså lagt op til et sommersalg nu for ham.
Her har Real Madrid særligt været nævnt som en mulighed for ham. Det er nu spørgsmålet om nogen klubber kan leve op til den prissætning, som PSG eventuelt sætter på deres stjernespiller.
Det lader da også til, at han har fået resten af måneden til at komme med en endelig beslutning om, hvad han vil med sin kontrakt. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
Skifter til Rangers
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Transferbombe på vej
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED