Vanvidstilbud til Mbappé: 2 mio kroner – om dagen!

PSG har angiveligt tilbudt Kylian Mbappé en meget, meget lukrativ kontrakt. Det melder RMC Sports journalist.



Endnu engang er spekulationerne om Kylian Mbappés fremtid blusset op.

Og med kontraktudløb efter den indeværende sæson skal hovedpersonen selv også snart træffe en beslutning. Skal han blive i Paris Saint-Germain? Eller skal han efter flere års flirt endelig rykke til Real Madrid? 

PSG vil angiveligt gå langt for, at han vælger at blive den franske hovedstad. Meget langt.

Sportsjournalisten Stéphane Guy fortæller således i programmet After Foot hos RMC, at Paris Saint-Germain har tilbudt en meget, meget lukrativ fireårig kontrakt til Kylian Mbappé.

– Jeg kan bekræfte, at hvis det er et valg om penge, har Paris ingen modstand. Paris har tilbudt 400 millioner euro (svarende til tre milliarder kroner, red.) over en fireårig kontraktperiode, siger han og tilføjer:

– Han tjener nu – ifølge programmet Envoye Special – 100 millioner euro (750 millioner kroner, red.) om året i alt, og det er inklusiv reklameindtægter. Men Paris er klar til at give ham en årsløn på 100 millioner euro.

Såfremt han takker ja til tilbuddet og får en årsløn på 750 millioner kroner, vil PSG betale Mbappé i omegnen af to millioner kroner om dagen. 

Sidste år skrev L’Equipe, at den 25-årige stjernespiller tjener i omegnen af 530 millioner kroner om året. Ikke helt 750 millioner, men et beløb, der dog alligevel gør ham til Ligue 1’s bedst betalte spiller.

Kan Real Madrid følge med?
Spørgsmålet er, om Real Madrid kan følge med, hvis tilbuddet fra PSG bliver så stort.

For et par uger siden kunne normalt pålidelige The Athletic skrive, at Real Madrid ikke kan tilbyde Kylian Mbappé samme pakke, som de gjorde i sommeren 2022. Dengang tilbød Real Madrid franskmanden en årsløn på 195 millioner kroner og en sign-on-bonus på 975 millioner kroner.

En ligeså god pakke kan Real Madrid altså angiveligt ikke tilbyde lige nu, så Mbappé skal formentlig give afkald på et større millionbeløb, hvis han skal til den spanske hovedstad. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Transferfri stjerne i København

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Aarhus eksploderer – vi er mestre!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton