Afslører “hemmeligheden”: Ændrede træningsvaner

Matchvinderen fra sejren over Frankrig har løst sine skadesproblemer med nedskæring af træningsmængden.



Det er ændrede træningsvaner efter skiftet til tyrkiske Trabzonspor sidste sommer, der har dannet grundlag for, at landsholdsangriberen Andreas Cornelius i øjeblikket er i sit livs form både fysisk og foran mål.

Det fortæller den kropsstærke angriber, efter at han fredag aften blev Danmarks store helt ved at score begge mål, da Danmark vendte 0-1 til 2-1 ude over Frankrigs verdensmestre i Nations League-gruppespillet.

– Jeg har haft en masse små skader tidligere i karrieren, jeg er hele tiden blevet sat tilbage, men nu kan man se, hvad det betyder, når jeg er helt frisk.

– Der bliver passet godt på mig i Trabzonspor. De doserer mig rigtigt, jeg træner ikke særlig meget, men jeg spiller alle kampene. Det er den bedste måde for mig at holde mig fit og skarp på – jeg skal træne lidt og spille meget.

– Jeg bruger mere tid i styrkerummet, end jeg gør på banen. Jeg er ikke meget på banen i løbet af ugen. Jeg varmer op med at spille kant og er med i nogle taktiske øvelser, og så går jeg ind i styrkerummet.

– Vi har spillet rigtig mange kampe, så jeg har været i god form og har ikke haft behov for at træne hårdt. Det har de lynhurtigt afkodet i Tyrkiet, og derfor har det været et rigtig godt år for mig, siger Cornelius.

Han fortæller, at der også blev taget særlige hensyn til hans træningsmængde i FC København, mens han i løbet af sin skadesplagede tid i italiensk fodbold måtte hyppigere på træningsbanen.

– I Italien er der en anden træningskultur. Der tror man meget på, at man skal træne hårdt for at kunne spille hårdt, siger Cornelius.

Landsholdskollega og tidligere FCK-kollega Thomas Delaney kan også mærke, at hans mangeårige ven nu er i en bedre fodboldforfatning.

– Den helt store nøgle bag hans præstation mod Frankrig er, at han ikke døjer med skader. Det har altid været hans problem, at hans baglår har været lige ved at sprænge, men det ser ud som om, at han har fået styr på det, siger Delaney.

I fredagens sejr på Stade de France blev Cornelius skiftet ind i stedet for en anonym Kasper Dolberg efter en time, da Danmark var bagud 0-1. Cornelius skulle bruge under ti minutter på banen for at komme på måltavlen.

Udligningen flugtede han i mål efter en sublim aflevering fra Pierre-Emile Højbjerg.

Sejrsmålet scorede Cornelius i det 88. minut, da han egentlig var blevet presset ud i en spids vinkel, men alligevel svingede benet igennem og tordnede bolden i nettaget.

– Jeg var ude af balance, og jeg kunne ikke se, at den gik ind. Men jeg kunne høre det, siger Cornelius.

– Det er kæmpe stort for mig, at vi vinder, og jeg scorer to mål mod sådan en kæmpe modstander. Det er lidt en kulmination på en rigtig god sæson for mig, og jeg er rigtig glad for, at jeg har kunnet overføre det til landsholdet, hvor der er ikke er nogen tvivl om, at jeg ikke har stået forrest.

Næste opgave for Cornelius og resten af landsholdet er mandag aften på udebane mod Østrig.

/ritzau/







Åge Hareide er alvorligt syg


‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Skotland dummer sig i Grækenland

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

Peter Christiansen har fundet afløseren

Ny kæmpeklub er interesseret

Riemer giver Højlund-opdatering

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Aflyser pressemøde i Parken

GOG buldrer forbi bundhold

Glimrende nyt om Chido Obi

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Dansk stjerne udgår med sygdom

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Advarer mod at undervurdere Belarus

Her kan du se Danmark mod Belarus

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’