Manchester United har gang i en skrækkelig sæson i Premier League, hvor en af forklaringerne på derouten nok skal findes i holdets tandløse offensiv.
Her er Rasmus Højlund uundgåeligt end i skudlinjen, fordi den danske centerforward blot står noteret for to ligamål i denne sæson.
Den danske landsholdsangriber kom til Old Trafford i sommeren 2023, hvor Manchester United også blev sat i forbindelse med Harry Kane, der ville væk fra Tottenham.
Ifølge Benni McCarthy, der på daværende tidspunkt var angrebstræner i Manchester United, endte klubbens daværende sportslige ledelse dog med at satse på Rasmus Højlund i stedet af økonomiske årsager.
– I sommeren 2023 var det Harry Kane, der var nummer ét på vores liste. Fordi han ville skulle forlade Spurs for at komme til United, blev smidt et par ekstra millioner pund på prisskiltet, og for en 30-årig var vurderingen, at det ikke var klogt. Men hvis man ser på det nu, så vil man sige, at 100 millioner pund helt sikkert havde været godt givet ud, for han er taget til Bayern, hvor han stadig leverer og scorer mål.
– Så man vil mene, at vi bare skulle have bidt i det sure æble og fået fat i Harry Kane og samtidig forsøgt at investere i Rasmus Højlund. Det ville have været det bedste for Rasmus, hvis han havde haft en som Harry Kane involveret, lyder det ifølge Evening Standard fra Benni McCarthy i et interview med Ladbrokes.
– Harry Kane var Eriks førsteprioritet. Erik (ten Hag, red.) ville virkelig gerne have ham. Kolo Muani stod også meget højt på listen. Victor Osimhen var også på listen. Men jeg havde det sådan, at hvis du bruger den slags penge – over 100 millioner pund – så vil du gerne have hele pakken. Og i mine øjne havde Harry Kane hele pakken.
– Men desværre så klubben ikke sådan på det. De så det sådan, at Rasmus Højlund i det længere perspektiv ville være et mere værdifuldt aktiv end at investere i både Rasmus og Harry Kane. Så vi stoppede med at gå efter Kane og vi endte med kun at få Rasmus.
Harry Kane har scoret 73 mål i 76 kampe siden skiftet til Bayern München for halvandet år siden.
LIVE
Superliga-LIVE: Jacob Bruun Larsen starter inde
EKSKLUSIVT
Brøndby køber ham – får klausul på 56 millioner
TOPNYHED
FCM: Derfor køber vi Magnus Jensen
AVIS
Møde med agenten – Roony Bardghji meldes færdig
NYHEDER
‘Det er gift for en fodboldklub’
EKSKLUSIVT
FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’
HELT VILDT
18-årig dansker med hattrick på to minutter
LIVE
TransferLIVE: Lukaku enig med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Ingi Bjarnason
NYHEDER
Undskylder: Betalte for prostituerede til dommere
Islandsk landsholdsspiller til Danmark
MEDIE
Forhandlinger i gang – her er prisen på Højbjerg
TOPNYHED
Magnus Jensen: Derfor skifter jeg til FCM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Stor Superliga-transfer roses til skyerne
EKSKLUSIVT
FCK har ringet til Zuma: ‘Ham skal I købe’
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Magnus Jensen
INTERVIEW
Kædet sammen med FCK: ‘Alle backs hader ham’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Melder Harder færdig i Leipzig
OPTAKT
Randers FC – Lyngby BK
INTERVIEW
Patrick Pentz har særlig Brøndby-aftale
MEDIE
Transferduel? Han koster 635 millioner
NYHEDER
Fremhæver bænket FCM-stjerne: Han koster 150 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker til lægetjek hos storklub
MEDIE
Engelsk klub afviser AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Dette arbejder Brøndby på lige nu
STORT INTERVIEW
‘Unikt’: Nicolaj Thomsen jubler over nye tiltag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser bud fra Championship
TOPNYHED
Brøndby ansætter Ross Ireland fra Rangers FC
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN har slået nordisk salgsrekord
Denis Vavro ude i kulden
NYHEDER