En ny angriber er landet i Manchester United, og det har givet Marcus Rashford noget andet at forholde sig til.
United-stjernen er dog først og fremmest glad for samarbejdet med Rasmus Højlund. Han fortæller til Premier League Productions, at duoen har gjort en stor indsats for at lære hinanden bedre at kende.
– Jeg er super spændt på det. Da vi havde omstillinger i sidste sæson, og jeg kiggede op, kunne jeg ofte bare se det andet holds trøjer. Normalt blev der spillet en cutback-aflevering til Bruno, som ankom senere. I år er vi nødt til at forstå, at dynamikkerne har ændret sig.
– Så vi har snakket sammen, vi har lavet masser af arbejde uden for banen – også som staben måske endda ikke kender til, fordi det bare har været mig og ham. Men jeg ønsker bare at forstå hans spil, og han ønsker at forstå mit spil hurtigst muligt. Indtil videre har det været godt.
Rashford ser frem til det fortsatte samarbejde med Højlund og er optimistisk på Manchester Uniteds vegne.
– Der var selvfølgelig målet mod Brighton, som uheldigvis blev annulleret, men i den næste kamp scorede vi et mål, hvor vi kombinerede. Så jeg er meget glad for ham, og jeg er sikker på, det er et forhold, der vil hjælpe begge spillere. Jeg er spændt på at spille sammen med ham og spændt på fremtiden.
– Og jeg er bare spændt på, at vi har så mange kampe foran os, fordi vi får så mange muligheder for at vise, hvem vi er. Hvis vi som håbet vinder den næste kamp, har vi en ny kamp få dage senere, og hvis vi også kan vinde den, kan vi begynde at opbygge momentum.
Rasmus Højlund scorede, da Manchester United senest tabte 4-3 til Bayern München i Champions League.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
OPTAKT
Holland – Marokko
OPTAKT
Brasilien – Japan
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
NYHEDER