Rivaliseringen mellem Manchester United og Liverpool kan ikke undervurderes, og det er sjældent, at der ligefrem tales positivt om hinanden i de to lejre.
Men inden søndagens brag mellem de to rivaler, er der gået "målmændenes klub" i den. For Liverpools stjernemålmand er ude og forsvare Andre Onana ved at sige, at han er sikker på, at United-keeperen nok skal blive en succes.
Det skriver flere engelske medier som Telegraph og Mirror.
Andre Onana har ellers fået masser af kritik siden sit skifte i sommer, og særligt i Champions League har han kostet på pointfronten. Men det er bare et spørgsmål om tid, før det vender, vurderer Alisson.
– Jeg var heldig at komme til et hold, der var i gang med at bygge sig op til noget stort. Jeg tror, at han nok skal vende det, siger Alisson og fortsætter:
– Han er nødt til at være tålmodig. Det skal han være med alt det, der foregår i hans liv, og jeg tror, at at han lige nu er en, der har brug for støtte fra alle.
Alisson peger på, at Andre Onana skulle afløse David de Gea, og at det ikke lige er alle, som er i stand til det, fordi de Gea havde så stor en karriere på Old Trafford.
– Jeg tror, at han er i stand til at tage det ansvar på sig, men det kan bare tage længere tid med nogle end med andre. Du skifter hold, du skifter liga, de forsøger at tilpasse sig og finde sig selv, og det kan også have betydning for dig, lyder det fra Onanas rival.
De to kommer til stå overfor hinanden søndag aften, når Onana sandsynligvis får en del at se til, når Manchester United gæster Anfield.
LIVE
TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
OPTAKT
Brasilien – Japan
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT