Arsenal sørger for ny Man Utd-nedtur

Bruno Fernandes misbrugte et straffespark for United, og så afgjorde Granit Xhaka sagen med det afgørende mål.



Manchester United ramlede lørdag ind i en ny skuffelse, da storholdet gæstede Arsenal i Premier League.

Cristiano Ronaldo og holdkammeraterne blev sendt hjem med et nederlag på 1-3, efter en kamp hvor gæsterne kun kan klandre sig selv for, at det endte i en ny nedtur.

United har blot hentet fire point i de seneste fem kampe og er raslet ned på ligaens sjetteplads.

Værterne fra Arsenal tog føringen efter bare et par minutter, da Nuno Tavares gjorde det til 1-0.

Den 22-årige portugiser prikkede bolden i mål, efter at United-keeper David De Gea havde blokeret Bukayo Sakas skudforsøg.

Hjemmeholdet udbyggede kortvarigt føringen efter en halv time, da et længere VAR-tjek for både offside og straffespark mundede ud i, at dommeren pegede på spark fra ellevemeterpletten.

Bukayo Saka fintede De Gea til den forkerte side og øgede til 2-0 for Arsenal, men United reducerede med det samme, da Cristiano Ronaldo prikkede 1-2-reduceringen i mål efter et indlæg fra Nemanja Matic.

Det var Ronaldos mål nummer 100 i Premier League fordelt over portugiserens to perioder i engelsk fodbold.

Ronaldo var i øvrigt tilbage i startopstillingen, efter at han stod over forleden mod Liverpool, da hans nyfødte søn havde mistede livet.

Gæsterne kom bedst ud til anden halvleg, og efter ti minutter blev United tildelt et straffespark. Bruno Fernandes ramte dog stolpen, og Arsenal slap med skrækken.

United blev ved med at presse på, men trods flere skud på træværket udmøntede ihærdigheden sig ikke i scoring, og så slog Arsenal til.

Med 20 minutter tilbage bankede Granit Xhaka fra kanten af feltet hjemmeholdet på 3-1 med et skud uden for David De Geas rækkevidde.

Arsenal indtager en fjerdeplads med 60 point for 33 kampe, mens United på sjettepladsen har 54 point for en kamp mere end Arsenal.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Stor hyldest af Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!