Arsenal har sat sæsonens første trofæ på kontoen.
Lørdag vandt holdet nemlig Community Shield over Liverpool efter straffesparkskonkurrence.
De ordinære 90 minutter endte 1-1 efter mål af Pierre-Emerick Aubameyang og Takumi Minamino, og holdene gik direkte ud i duellen fra 11-meter-pletten.
Her brændte Rhian Brewster på Liverpools tredje forsøg. Ironisk nok var den unge angriber sendt på banen i tillægstiden for netop at kunne være med til den nervefyldte disciplin.
Da Arsenal blev ved med at score, var det til sidst op til målscorer Aubameyang at sikre trofæet, og det gjorde angriberen fra Gabon med største selvfølgelighed.
Community Shield er en årlig kamp på Wembley mellem vinderen af Premier League og vinderen af FA Cuppen i den forgangne sæson.
Lørdagens dyst var mellem to hold, der ynder at spille offensivt, men i lange perioder var det småt med chancer. Opgøret begyndte ellers lovende på den front.
Efter seks minutter fik Virgil van Dijk bolden i mål efter en dødbold, men han var offside.
I stedet blev det Arsenal, som scorede det første gyldige mål. I det 13. minut fik Pierre-Emerick Aubameyang bolden i en bred position, og han tog bolden med ind i banen og smækkede den utageligt i det lange hjørne.
Efterfølgende havde Eddie Nketiah en god mulighed for at gøre det til 2-0 mod et Liverpool-hold, der virkede en anelse rystet. Hans afslutning var dog ikke god nok.
Jürgen Klopps mandskab formåede at løfte sig, men Arsenal holdt stadig favoritterne i skak resten af halvlegen.
I anden halvleg øgede Liverpool trykket ned mod Arsenals felt, og helt logisk lykkedes det da også at udligne.
Der skulle dog gå 28 minutter af anden halvleg, før Takumi Minamino kunne sparke den fortjente udligning i mål.
Lidt tilfældigt dumpede bolden ned for japanerens fødder på kanten af det lille felt, og den store mulighed havde han intet problem med at omsætte.
I den resterende del af kampen var der kun få, små chancer, og derfor var det op til holdenes nerver at afgøre kampen om sæsonens første trofæ på det tomme Wembley.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
Magiske Messi slår til igen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
NYHEDER
