Kjær modtog behandling: Var tilskuer til træning

Danskerne frygter Gareth Bale, når det lørdag går løs mod Wales. Onsdag var danskerne tilbage på træningsbanen efter sejren over Rusland – Simon Kjær trænede dog ikke med holdet.



Prisskiltet på Gareth Bale kan måske ikke længere hamle op med det, der i 2013 gjorde ham til verdens dyreste fodboldspiller.

Men den Real Madrid-ejede offensivspiller har under EM-slutrunden vist et højt niveau, og de danske modstandere i lørdagens ottendedelsfinale er bevidste om waliserens evner.

– Jeg ved ligesom alle andre, at han er en kanon spiller med utrolig mange kvaliteter. Det har han også vist, efter at han er kommet tilbage til Tottenham. Han har været utrolig farlig og er en spiller, vi selvfølgelig skal have fokus på, siger midtstopperen Andreas Christensen.

Bale er blevet 31 år. Siden skiftet til Real Madrid for otte år siden har han blandt andet vundet Champions League fire gange, og det er også blevet til to spanske mesterskaber.

De seneste sæsoner har imidlertid været bøvlede for spilleren med den gode sparketeknik.

Han røg langt ud i kulden i Real Madrid og blev i den forgangne sæson lejet ud til Tottenham. I en periode tilbragte Bale det meste af tiden på London-klubbens bænk, men det blev alligevel til 16 mål i 34 kampe på tværs af alle turneringer.

I den spanske La Liga har højrebacken Daniel Wass mødt Bale flere gange, og han har stor respekt for den venstrebenede profil.

– Jeg har stået over for ham før og kender ham som spiller og ved, hvad han kan. Det kan godt være, at han har mistet lidt fart, men han har ikke mistet sin power, og han har et utrolig godt venstreben.

– Vi kommer til at se en masse video på Wales og specielt Bale. Vi kommer til at forberede os grundigt, siger Valencia-spilleren.

Landsholdet stod over for Wales i Nations League i efteråret 2018 og har også fulgt med i den kommende modstanders kampe ved EM.

– De har en stærk enhed. Det er heller ikke for sjov, at de er gået videre fra gruppen og har gjort det godt. Jeg synes måske ikke, de har lige så meget kvalitet, som vi har, men når man spiller som en stor enhed, gør man det svært for modstanderen, siger Wass.

Onsdag trænede danskerne for første gang siden mandagens sejr over Rusland.

Spillerne fra startopstillingen i den kamp trænede kun let med og deltog ikke i de mere intense sekvenser, som pressen fik lov at følge et kvarter af.

Anfører Simon Kjær modtog behandling, mens holdkammeraterne varmede op. Derefter luntede han kortvarigt rundt, før han stillede sig og overværede træningen som tilskuer.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Josip Radošević på samtlige forsider

FC København – FC Fredericia

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Topchef får nyt job i FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Millionregn over FC Midtjylland

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Dansker sammenlignes med Paul Pogba



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Randers FC – Silkeborg IF

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Afslører vild transfer-historie

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Protesterer efter dansk drømmekamp

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

FC København-talent har truffet stor beslutning

Håber på FC København-exit

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Så blev det officielt

Barcelona – Rayo Vallecano

‘Det er dramatisk!’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

“Ingen er uerstattelige”

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark