Philip Billing blev lørdag matchvinder for Bournemouth i en overraskende 1-0-sejr hjemme over Liverpool i Premier League.
Dermed kom Liverpool helt ned på jorden efter storsejren på 7-0 over Manchester United i holdets seneste kamp.
Generelt spillede Billing en god kamp for oprykkerne, som udnyttede den plads, som Liverpool gav væk i flere situationer.
Det gjorde den danske midtbanespiller blandt andet ved sin scoring efter 28 minutter. Billing tog et perfekt løb ind i feltet og sparkede det afgørende mål i nettet.
Der var store huller i Liverpools forsvar i den situation. Det virkede nærmest som en nem sag for Billing at finde pladsen og sparke bolden i kassen.
Liverpool brændte omvendt også sine chancer i løbet af kampen og kunne være kommet foran efter blot fem minutter.
Stopperen Virgil van Dijk var tæt på at heade udeholdet foran, men hovedstødet blev reddet på selve målstregen af en Bournemouth-spiller.
Efter 69 minutter brændte Liverpool-stjernen Mohamed Salah et straffespark, hvor egypteren slet ikke ramte inden for målrammen.
Bournemouth kunne også have scoret flere mål i kampen.
Hjemmeholdets angriber Dango Ouattara fik blandt andet en friløber, hvor han driblede forbi Liverpool-keeper Allison Becker, men endte med at ramme sidenettet fra en spids vinkel.
Med nederlaget kan Liverpool risikere at komme længere væk fra top-4. Lige nu er Liverpool placeret på femtepladsen med 42 point efter 26 kampe.
Tottenham, der lørdag spiller hjemme mod Nottingham Forest, er placeret på fjerdepladsen med 45 point.
Bournemouth har med sejren 24 point efter 26 kampe i bunden af rækken. Lige nu har oprykkerholdet to point ned til holdene under nedrykningsstregen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Brasilien – Japan
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT