Video : Tipsbladet
Premier League

Frank ser ud til at blive slået i kampen om topjob

Chelsea ser ud til at være nærmere på deres næste cheftræner.

Opdateret efter oplysninger om Maresca

Den danske cheftræner Thomas Frank fra Brentford er på det seneste blevet nævnt som mulig efterfølger for Mauricio Pochettino i Chelsea, men det ser ud til, at han vil blive slået. Han var ellers blandt de sidste fire på klubbens shortlist.

Det melder Sky Sports.

Her bliver der fortalt, at Chelsea har haft Thomas Frank med på deres liste over de fire trænere som de vil gå efter, der tæller danskeren samt Roberto De Zerbi, Enzo Maresca og Kieran McKenna som de fire navne, de nu er nede på.

Dermed er han oppe mod to trænere, som netop er rykket op med Leicester i form af Maresca og Ipswich i form af McKenna samt Brightons De Zerbi, hvor sidstnævnte har lavet store resultater med få midler.

Det bliver desuden påpeget, at den netop fyrede Xavi, som senest har været i spidsen for Barcelona ikke er blandt de navne, som klubben nu går efter.

Ifølge The Guardian er det dog Maresca, der er tættest på at blive valgt, og Chelsea har efter sigende taget kontakt til hans klub nu om at købe ham fri.

Listen på de fire trænere skulle også afspejle deres mål om at hente en, som er dynamisk, fremadtænkende og progressiv, som passer ind i klubbens ideologi, ligesom at vedkommende skal have erfaring fra engelsk fodbold.

Thomas Frank har været cheftræner for Brentford siden 2018. I to år forinden var han assistenttræner i London-klubben.