Lasse Vibe, Andreas Bjelland, Justin Shaibu og Lukas Talbro var den danske firkløver på banen i sidste sæson hos engelske Brentford, der også har dansk islæt på direktørgangene i form af sportsdirektør Rasmus Ankersen, ligesom der er dansk erfaring på trænerposten i form af assistenten Thomas Frank.
Op til denne sæson kan danskerne i Brentford konstatere, at de er blevet mange flere.
Den engelske klub har brugt sommeren på at hente Henrik Dalsgaard i Zulte Waregem og Mads Bech Sørensen i AC Horsens. Nikolaj Kirk er blevet lejet i FC Midtjylland. Og så skifter Emiliano Marcondes fra FC Nordsjælland til klubben 1. januar 2018.
Men hvorfor henter Brentford så mange danskere?
– Først og fremmest har vi af åbenlyse årsager et godt kendskab til det danske marked og ved, hvilke spillere der er interessante. Derudover er der også et element af, at fordi vi har en dansk tilknytning i klubben, tror danske spillere måske mere på projektet og er parate til at vælge os over andre klubber, selv om de kan være økonomisk mere attraktive. Det betyder, at vi kan tiltrække spillere til klubben af en kvalitet, som vi måske skulle betale markant mere for, hvis de ikke var danskere, siger Brentfords sportsdirektør Rasmus Ankersen, der også er FC Midtjyllands bestyrelsesformand.
Hvad kan danskerne?
– Danske spillere er godt taktisk skolet, og i modsætning til mange andre kulturer lærer de tidligt at tænke selvstændigt. Det er naturligvis en generalisering, der ikke altid holder stik, men jeg synes, at mange danske spillere har en vis menneskelig modenhed over sig.
Er det en tilfældighed, at I henter danskere?
– Først og fremmest handler det om spillerens kvalitet, ikke hans nationalitet. Men fordi vi har en dansk tilknytning og en god viden om det danske marked, er vi i stand til at tiltrække rigtig gode spillere derfra.
Er danskerne billigere, med lavere lønkrav og mere driftssikre? Og er de mere modne end spillere fra andre lande?
– Hvis man som Brentford skal have dygtige spillere på en langt lavere budget end de klubber, vi konkurrerer mod i Championship, så er det vigtigt at sælge projektet til spillerne. De skal aktivt vælge os til, selv om langt de fleste af de spillere, vi rekrutterer, ville kunne tjene flere penge andre steder. Jeg tror, at vi i mange danske spilleres øjne er et spændende projekt, samtidig med at vi er et trygt valg for dem, og det gør måske, at de er parat til at ofre noget på den økonomiske front. På den måde kan du godt sige, at vi på det danske marked får mere kvalitet for pengene, end vi ville gøre på andre markeder.
Hvorfor tror I, at en stor koloni af danske spillere kan være med til at give Brentford succes – og måske spille jer i Premier League?
– Brentfords ambition er komme i Premier League. I England ville det være en sensation, for vores økonomiske forudsætninger er helt anderledes end vores konkurrenters. I januar-vinduet brugte Aston Villa flere penge på spillere, end Brentford har gjort i sin 127 års historie. Det siger lidt om, hvad vi er oppe mod, og derfor skal vi finde en måde at rekruttere høj kvalitet til relativt billige penge. En måde at gøre det på er ved at fokusere på de markeder, hvor man som klub har en særlig stærk appel, og derfor kan gøre nogle gode handler. Og her er Danmark et af de markeder, hvor vi mener, at vi kan adskille os positivt.
Henter I Emiliano Marcondes allerede i dette transfervindue?
– Umiddelbart ser det ikke ud til, at det kommer til at ske.
Kommer vi til at se flere danskere i Brentford denne sommer?
– Det er der ikke udsigt til.
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
