• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Victor Risager

Brentford-kaptajn vil gøre som Sheffield United

Foto: Getty Images

Hvis Brentford rykker op, skal de sigte højere end bare overlevelse, mener kaptajn Pontus Jansson.

Af Victor Risager

Brentford skal tirsdag aften møde Fulham i en direkte duel om oprykning til Premier League, og skulle Brentford ende med at sikre oprykning, vil kaptajn Pontus Jansson ikke blot være tilfreds med at jagte overlevelse i Premier League.

I stedet vil han have Brentford til at gøre som Sheffield United.

Sheffield United rykkede op i Premier League sidste år og har haft en særdeles imponerende sæson i rækken, hvor de længe spillede med om de europæiske pladser. Og det vil Pontus Jansson altså også gøre med Brentford. 

- Man skal sigte højere end bare at overleve i Premier League. Se på Sheffield United, siger Pontus Jansson til Mail og fortsætter

- Da jeg kom til Brentford og talte med Rasmus (Ankersen, bestyrelsesformand, red.), sagde jeg, at det ikke giver mening at jagte en top seks-placering. Det er bedre at sigte efter de to bedste, og så er der en større chance for at havne i top seks. Selvfølgelig er det stort at sige, at hvis vi rykker op, vil vi i Europa League, men hvis man sigter højt ud, så har man en større chance for at overleve.

Den svenske forsvarsspiller kom til Brentford forud for den indeværende sæson, men Pontus Jansson har været særdeles imponeret over klubbens udvikling i de seneste år. 

Læs også:Brentford-stopper roser Thomas Frank: Han er altid positiv og smilende

- Jeg taler meget med Rasmus, fordi vi begge er skandinaviske, men hvordan klubbens model virkelig fungerer? Det er også noget, jeg vil vide mere om, og så snart sæsonen er forbi, vil jeg lære alt, hvad jeg kan, fordi jeg er virkelig interesseret.

- Hvad de har gjort i denne klub, er bare utroligt. Jeg er temmelig sikker på, at det ikke stopper her nu. Vi ved, at vi får et nyt stadion, så forhåbentlig er fremtiden lys for denne klub, siger Pontus Jansson.

Brentford møder Fulham tirsdag aften klokken 20.45 på Wembley.  

Læs også:Karantæner - hvem er ude?

Superliga

Mere Superliga

Fokus