Brentford skal tirsdag aften møde Fulham i en direkte duel om oprykning til Premier League, og skulle Brentford ende med at sikre oprykning, vil kaptajn Pontus Jansson ikke blot være tilfreds med at jagte overlevelse i Premier League.
I stedet vil han have Brentford til at gøre som Sheffield United.
Sheffield United rykkede op i Premier League sidste år og har haft en særdeles imponerende sæson i rækken, hvor de længe spillede med om de europæiske pladser. Og det vil Pontus Jansson altså også gøre med Brentford.
– Man skal sigte højere end bare at overleve i Premier League. Se på Sheffield United, siger Pontus Jansson til Mail og fortsætter
– Da jeg kom til Brentford og talte med Rasmus (Ankersen, bestyrelsesformand, red.), sagde jeg, at det ikke giver mening at jagte en top seks-placering. Det er bedre at sigte efter de to bedste, og så er der en større chance for at havne i top seks. Selvfølgelig er det stort at sige, at hvis vi rykker op, vil vi i Europa League, men hvis man sigter højt ud, så har man en større chance for at overleve.
Den svenske forsvarsspiller kom til Brentford forud for den indeværende sæson, men Pontus Jansson har været særdeles imponeret over klubbens udvikling i de seneste år.
Læs også:Brentford-stopper roser Thomas Frank: Han er altid positiv og smilende
– Jeg taler meget med Rasmus, fordi vi begge er skandinaviske, men hvordan klubbens model virkelig fungerer? Det er også noget, jeg vil vide mere om, og så snart sæsonen er forbi, vil jeg lære alt, hvad jeg kan, fordi jeg er virkelig interesseret.
– Hvad de har gjort i denne klub, er bare utroligt. Jeg er temmelig sikker på, at det ikke stopper her nu. Vi ved, at vi får et nyt stadion, så forhåbentlig er fremtiden lys for denne klub, siger Pontus Jansson.
Brentford møder Fulham tirsdag aften klokken 20.45 på Wembley.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
INTERVIEW
‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
MEDIE
