Brentford-kaptajn vil gøre som Sheffield United

Hvis Brentford rykker op, skal de sigte højere end bare overlevelse, mener kaptajn Pontus Jansson.



Brentford skal tirsdag aften møde Fulham i en direkte duel om oprykning til Premier League, og skulle Brentford ende med at sikre oprykning, vil kaptajn Pontus Jansson ikke blot være tilfreds med at jagte overlevelse i Premier League.

I stedet vil han have Brentford til at gøre som Sheffield United.

Sheffield United rykkede op i Premier League sidste år og har haft en særdeles imponerende sæson i rækken, hvor de længe spillede med om de europæiske pladser. Og det vil Pontus Jansson altså også gøre med Brentford. 

– Man skal sigte højere end bare at overleve i Premier League. Se på Sheffield United, siger Pontus Jansson til Mail og fortsætter

– Da jeg kom til Brentford og talte med Rasmus (Ankersen, bestyrelsesformand, red.), sagde jeg, at det ikke giver mening at jagte en top seks-placering. Det er bedre at sigte efter de to bedste, og så er der en større chance for at havne i top seks. Selvfølgelig er det stort at sige, at hvis vi rykker op, vil vi i Europa League, men hvis man sigter højt ud, så har man en større chance for at overleve.

Den svenske forsvarsspiller kom til Brentford forud for den indeværende sæson, men Pontus Jansson har været særdeles imponeret over klubbens udvikling i de seneste år. 

Læs også:Brentford-stopper roser Thomas Frank: Han er altid positiv og smilende

– Jeg taler meget med Rasmus, fordi vi begge er skandinaviske, men hvordan klubbens model virkelig fungerer? Det er også noget, jeg vil vide mere om, og så snart sæsonen er forbi, vil jeg lære alt, hvad jeg kan, fordi jeg er virkelig interesseret.

– Hvad de har gjort i denne klub, er bare utroligt. Jeg er temmelig sikker på, at det ikke stopper her nu. Vi ved, at vi får et nyt stadion, så forhåbentlig er fremtiden lys for denne klub, siger Pontus Jansson.

Brentford møder Fulham tirsdag aften klokken 20.45 på Wembley.  

Læs også:Karantæner – hvem er ude?




Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Så du det? Wass i helt vild aktion

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Positive forhandlinger med Nartey

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Viborg FF – Brøndby IF

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’