Brentford skal tirsdag aften møde Fulham i en direkte duel om oprykning til Premier League, og skulle Brentford ende med at sikre oprykning, vil kaptajn Pontus Jansson ikke blot være tilfreds med at jagte overlevelse i Premier League.
I stedet vil han have Brentford til at gøre som Sheffield United.
Sheffield United rykkede op i Premier League sidste år og har haft en særdeles imponerende sæson i rækken, hvor de længe spillede med om de europæiske pladser. Og det vil Pontus Jansson altså også gøre med Brentford.
– Man skal sigte højere end bare at overleve i Premier League. Se på Sheffield United, siger Pontus Jansson til Mail og fortsætter
– Da jeg kom til Brentford og talte med Rasmus (Ankersen, bestyrelsesformand, red.), sagde jeg, at det ikke giver mening at jagte en top seks-placering. Det er bedre at sigte efter de to bedste, og så er der en større chance for at havne i top seks. Selvfølgelig er det stort at sige, at hvis vi rykker op, vil vi i Europa League, men hvis man sigter højt ud, så har man en større chance for at overleve.
Den svenske forsvarsspiller kom til Brentford forud for den indeværende sæson, men Pontus Jansson har været særdeles imponeret over klubbens udvikling i de seneste år.
Læs også:Brentford-stopper roser Thomas Frank: Han er altid positiv og smilende
– Jeg taler meget med Rasmus, fordi vi begge er skandinaviske, men hvordan klubbens model virkelig fungerer? Det er også noget, jeg vil vide mere om, og så snart sæsonen er forbi, vil jeg lære alt, hvad jeg kan, fordi jeg er virkelig interesseret.
– Hvad de har gjort i denne klub, er bare utroligt. Jeg er temmelig sikker på, at det ikke stopper her nu. Vi ved, at vi får et nyt stadion, så forhåbentlig er fremtiden lys for denne klub, siger Pontus Jansson.
Brentford møder Fulham tirsdag aften klokken 20.45 på Wembley.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
DAGENS SPILFORSLAG
Ukrainere kan åbne stærkt mod Palace
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
AC Milan kigger på dansker
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
