Brentford-kaptajn vil gøre som Sheffield United

Hvis Brentford rykker op, skal de sigte højere end bare overlevelse, mener kaptajn Pontus Jansson.



Brentford skal tirsdag aften møde Fulham i en direkte duel om oprykning til Premier League, og skulle Brentford ende med at sikre oprykning, vil kaptajn Pontus Jansson ikke blot være tilfreds med at jagte overlevelse i Premier League.

I stedet vil han have Brentford til at gøre som Sheffield United.

Sheffield United rykkede op i Premier League sidste år og har haft en særdeles imponerende sæson i rækken, hvor de længe spillede med om de europæiske pladser. Og det vil Pontus Jansson altså også gøre med Brentford. 

– Man skal sigte højere end bare at overleve i Premier League. Se på Sheffield United, siger Pontus Jansson til Mail og fortsætter

– Da jeg kom til Brentford og talte med Rasmus (Ankersen, bestyrelsesformand, red.), sagde jeg, at det ikke giver mening at jagte en top seks-placering. Det er bedre at sigte efter de to bedste, og så er der en større chance for at havne i top seks. Selvfølgelig er det stort at sige, at hvis vi rykker op, vil vi i Europa League, men hvis man sigter højt ud, så har man en større chance for at overleve.

Den svenske forsvarsspiller kom til Brentford forud for den indeværende sæson, men Pontus Jansson har været særdeles imponeret over klubbens udvikling i de seneste år. 

Læs også:Brentford-stopper roser Thomas Frank: Han er altid positiv og smilende

– Jeg taler meget med Rasmus, fordi vi begge er skandinaviske, men hvordan klubbens model virkelig fungerer? Det er også noget, jeg vil vide mere om, og så snart sæsonen er forbi, vil jeg lære alt, hvad jeg kan, fordi jeg er virkelig interesseret.

– Hvad de har gjort i denne klub, er bare utroligt. Jeg er temmelig sikker på, at det ikke stopper her nu. Vi ved, at vi får et nyt stadion, så forhåbentlig er fremtiden lys for denne klub, siger Pontus Jansson.

Brentford møder Fulham tirsdag aften klokken 20.45 på Wembley.  

Læs også:Karantæner – hvem er ude?




LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Transferbombe i Manchester United

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

‘Det er jeg træt af’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

De har spurgt på Gustav Isaksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

17-årig som starter? ‘Super spændende’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Frankrig – Spanien

Melder ud om Mbappé

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

‘Kæmpe cadeau til AGF’