I sidste weekend var det Chelsea, det gik ud over, og søndag var det så en anden London-rival, West Ham, som måtte gå fra banen uden point efter et møde med Brentford.
På to mål scoret i anden halvleg vandt Thomas Franks tropper 2-0 over West Ham, som ligger på sjettepladsen i Premier League.
Med de tre point kan Brentford begynde at slappe lidt af i den nederste halvdel af tabellen. Holdet har nu 36 point. Det er 12 mere end det første hold under nedrykningsstregen, Burnley, som dog har spillet to kampe færre.
Burnley tabte søndag til bundproppen Norwich, som tog sin første sejr i Premier League siden 21. januar.
En trio af danskere var på banen fra start for Brentford i form af Christian Eriksen, Mathias “Zanka” Jørgensen og Christian Nørgaard.
Efter en målløs første halvleg kunne de blot et par minutter efter pausen se Bryan Mbeumo gøre det til 1-0 efter oplæg fra Ivan Toney. Cirka et kvarter senere byttede de to roller.
En høj bold endte ved Mbeumo nær baglinjen, og franskmanden helflugtede den ind foran mål, hvor Toney med panden scorede til 2-0.
Føringen var aldrig tæt på at blive sat over styr af Brentford. I slutfasen kom også Mathias Jensen og Mads Roerslev på banen til at køre sejren i hus.
Et par andre danskere kunne også juble over en sejr i Premier League søndag eftermiddag. Leicester med Kasper Schmeichel i målet vandt 2-1 over Joachim Andersen og Crystal Palace.
Jannik Vestergaard sad på bænken for Leicester, der på niendepladsen har 11 point op til West Ham på sjettepladsen, som giver adgang til Conference League-kvalifikationen i næste sæson. Leicester har dog spillet hele tre kampe færre.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Neestrup og co. tæt på topangriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
BIZART
