Byder Eriksen velkommen: En fantastisk spiller

Den tidligere Manchester United-profil Wes Brown glæder sig over Christian Eriksens skifte til Old Trafford.



Christian Eriksen er Manchester Uniteds andet indkøb denne sommer, og ifølge den tidligere Manchester United-spiller Wes Brown er danskeren en stor forstærkning af Erik ten Hags mandskab. 

– Jeg elsker virkelig den signing. Sikke en fantastisk spiller. En kvalitetsspiller. Han har også vist det i Premier League. Jeg er så glad for, at den aftale er kommet på plads. Han kommer til at blive en stor del af det her hold nu, lyder det således fra Wes Brown i UTD Podcast

Wes Brown ser frem til at se et langskudsmål fra Christian Eriksen, som man tidligere har set det fra danskeren i Premier League. 

– Det, jeg ser frem til, at høre kommentatorerne råbe ‘Erikssssssssen!’

– Da han tog til Brentford, så siger jeg dig, han forvandlede deres hold. Han bidrog med den ekstra kvalitet, om det så var at smide den ind i feltet eller fordi han kunne se en aflevering. Han kan holde på bolden, og han er heller ikke bange for bolden. Han kom tilbage til Premier League og gjorde det virkelig godt. 

Manchester United har denne sommer sagt farvel til folk som Nemanja Matic, Edinson Cavani, Juan Mata og Paul Pogba, og ifølge Wes Brown er det derfor vigtigt for Erik ten Hag at få en rutineret spiller som Eriksen ind. 

– Han har erfaringen. Vi ved alle, at han spiller lidt længere fremme, hvor Bruno [Fernandes, red.] spiller, men i sidste ende ved vi endnu ikke, hvad træneren tænker. Kan han spille et andet sted? Pointen er, at vi har den mulighed for at rotere nu, siger Wes Brown. 

 – Han gør truppen bedre, og han får alle til at løfte deres niveau. Når du får gode spillere ind, så er du nødt til at hæve dit eget niveau, hvis du ønsker at spille. Eriksen er en spiller, der har kvaliteten til at få andre til at gøre det. Han er meget rutineret, og når vi har set ham spille, også i hans første ophold i Premier League i Tottenham, så han har været forrygende. 

Christian Eriksen kan få sin debut for Manchester United i Norge, hvilket du kan læse mere om HER.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Underholdning i New Jersey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Hård dom over Kvistgaarden

Superliga-klub tæt på FCK’er

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

FC København-farvel rykker nærmere

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Frankrig – Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Marokko

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”