Video : Tipsbladet
Premier League

Chelsea er klar til at slå transferrekorden for Haaland

Chelsea er villig til at betale den største transfersum i klubbens historie for at få fingrene i Erling Braut Haaland.

Chelsea er én af mange klubber, der har et særdeles godt øje til den norske superstjerne Erling Braut Haaland, og London-klubben er villige til at sprænge banken for at få fingrene i Borussia Dortmund-angriberen.

Ifølge The Athletic er Chelsea villig til at gøre Erling Braut Haaland til den største transfer i klubbens historie. Lige nu er det tyskeren Kai Havertz, der kan smykke sig med den titel. Han blev købt i sommer for 668 millioner kroner.

Læs også:Flot skifte på trapperne: Dansk offensivspiller på vej til Serie A-klub

Det er den pris, Chelsea er klar til at overgå for Erling Braut Haaland, og Borussia Dortmund kan se frem til at modtage et bud fra den engelske hovedstad i sommerens transfervindue.

Erling Braut Haaland har en frikøbsklausul på 562 millioner kroner, men den træder først i kraft i sommeren 2022. Derfor er det meget sandsynligt, at tyskerne sælger nordmanden til sommer, så de kan indkassere et større beløb end den halve milliard. 

Læs også:FCK og FCM er helt i bund: Har givet nøglespillere færrest kampminutter

20-årige Erling Braut Haaland er repræsenteret af stjerneagenten Mino Raiola.

Læs også:Udlejet FCM'er: Det er ikke bare et ligegyldigt lejemål for mig

Læs også:AaB-back misser resten af opstarten med en skade

Læs også:Medie: Italiensk storklub køber målmand i AaB