FCK og FCM er helt i bund: Har givet nøglespillere færrest kampminutter

SønderjyskE og Brøndby er de klubber, der har været i stand til at give flest kampminutter til den samme stamme, mens FCK og FCM er i bunden.



Fodbold handler også om kontinuitet på holdet, så at undgå skader og at kunne sætte de samme 11 på banen er tit en fordel for fodboldhold. Her kan et par klubber i Superligaen glæde sig over, at de udover at levere gode resultater også har undgået skader og dermed været i stand til at sætte de samme 11 på banen oftere end konkurrenterne.

Det er CIES Football Observatory, der har opgjort, hvor mange minutter de forskellige klubber har fået ud af de 11 spillere, der har spillet mest i sæsonen.

Læs også:Superliga-klub klar med dankortet: Jagter flere spillere

Her er det interessant at se, at FC København er i bunden med kun 74,4 procent af kampminutterne til de 11, der har været mest på banen. Det indikerer, at Ståle Solbakken og Jess Thorup har ledt efter den rigtige formation med de rigtige spillere. Noget, som Thorup ikke nødvendigvis har fundet endnu.

Med 75 procent ligger FC Midtjylland næstsidst, og det skyldes i høj grad et rotationsprincip fra træner Brian Priske. Han har også skulle forholde sig til Champions League, og derfor er flere spillere i perioder blevet sparet. Hvilket altså viser sig i tallene. Alligevel ligger de forsvarende danske mestre øverst i Superligaen.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?

Øverst på tabellen over antal minutter ligger SønderjyskE og Brøndby IF. De ligger henholdsvis fire og to i Superligaen, så det kan i høj grad tolkes sådan, at klubberne har leveret gode resultater, og at derfor ikke har været behov for udskiftninger på holdene. Samtidig har man i begge klubber undgået skader i det store hele, hvor Brøndby naturligvis begræder tabet af Blas Riveros, der er blevet langtidsskadet.

Du kan se hele tabellen over antal spilleminutter herunder. Som sagt har Football Observatory kigget på, hvor mange spilleminutter, der alt i alt er gået til de 11, der har spillet mest på de respektive hold.

right

Læs også:Tipsbladet vurderer: Sådan gik sommerens transfervindue i BIF, AaB og LBK
Læs også:Kasper Pedersen har et klart mål med Esbjerg-skifte
Læs også:Esbjerg-boss nyindkøb: Derfor slog vi til


Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

– Han er fuldstændig vanvittig

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Brøndby takker nej til to spillere

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

– Lidt af en bombe

Åge Hareide er død

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Han er IKKE i spil

Stort Yussuf Poulsen-chok

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Medier i svime: Den bedste!

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Kæmpe brag venter fredag

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Dansker færdig i Ajax?

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

‘En af sæsonens bedste transfers’

Her er AGF’s transferplaner