Fodbold handler også om kontinuitet på holdet, så at undgå skader og at kunne sætte de samme 11 på banen er tit en fordel for fodboldhold. Her kan et par klubber i Superligaen glæde sig over, at de udover at levere gode resultater også har undgået skader og dermed været i stand til at sætte de samme 11 på banen oftere end konkurrenterne.
Det er CIES Football Observatory, der har opgjort, hvor mange minutter de forskellige klubber har fået ud af de 11 spillere, der har spillet mest i sæsonen.
Læs også:Superliga-klub klar med dankortet: Jagter flere spillere
Her er det interessant at se, at FC København er i bunden med kun 74,4 procent af kampminutterne til de 11, der har været mest på banen. Det indikerer, at Ståle Solbakken og Jess Thorup har ledt efter den rigtige formation med de rigtige spillere. Noget, som Thorup ikke nødvendigvis har fundet endnu.
Med 75 procent ligger FC Midtjylland næstsidst, og det skyldes i høj grad et rotationsprincip fra træner Brian Priske. Han har også skulle forholde sig til Champions League, og derfor er flere spillere i perioder blevet sparet. Hvilket altså viser sig i tallene. Alligevel ligger de forsvarende danske mestre øverst i Superligaen.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Øverst på tabellen over antal minutter ligger SønderjyskE og Brøndby IF. De ligger henholdsvis fire og to i Superligaen, så det kan i høj grad tolkes sådan, at klubberne har leveret gode resultater, og at derfor ikke har været behov for udskiftninger på holdene. Samtidig har man i begge klubber undgået skader i det store hele, hvor Brøndby naturligvis begræder tabet af Blas Riveros, der er blevet langtidsskadet.
Du kan se hele tabellen over antal spilleminutter herunder. Som sagt har Football Observatory kigget på, hvor mange spilleminutter, der alt i alt er gået til de 11, der har spillet mest på de respektive hold.

Læs også:Tipsbladet vurderer: Sådan gik sommerens transfervindue i BIF, AaB og LBK
Læs også:Kasper Pedersen har et klart mål med Esbjerg-skifte
Læs også:Esbjerg-boss nyindkøb: Derfor slog vi til
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Offentliggøres i dag
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
