Chelsea køber Filip Jørgensen – får lang kontrakt

Chelsea køber Filip Jørgensen i Villarreal. Hans kontrakt med London-klubben løber i syv år.



Den danske U21-landsholdsmålmand Filip Jørgensen er efter et gennembrud i spansk fodbold klar til at blive udfordret på sportens øverste hylde.

Sent tirsdag aften meddeler den engelske storklub Chelsea på sin hjemmeside, at klubben har købt den 22-årige dansker fri af La Liga-klubben Villarreal.

Filip Jørgensen er blevet udstyret med en kontrakt, der binder ham til London-klubben i de kommende syv år.

Tirsdag rejste Jørgensen til USA, hvor Chelsea forbereder sig til den kommende sæson. Her bestod han lægetjekket, og nu kan han tilslutte sig sine nye holdkammeraters lejr.

– Det her skifte er en drøm, der går i opfyldelse. Jeg er meget glad for at have skrevet kontrakt med Chelsea, som er en af de største klubber i verden. Jeg kan ikke vente med at lære alle at kende og begynde at spille kampe med mine nye holdkammerater, siger danskeren.

I Chelsea skal han kæmpe med Djordje Petrovic og Robert Sánchez om at være førstevalg i målet.

Danskeren nåede at spille 44 førsteholdskampe for Villarreal inden skiftet, og tidligere på sommeren forlængede han sin aftale med den spanske klub, men nu har han allerede fundet en anden arbejdsgiver.

Chelsea oplyser ikke noget om en overgangssum, men engelske medier har tidligere berettet om en mulig pris på i nærheden af 180 millioner danske kroner.

Filip Jørgensen har spillet 11 U21-landskampe for Danmark. Han er født i Sverige, og tidligere i karrieren optrådte han på Sveriges U16- og U17-landshold.

Han bliver den ottende dansker på Chelseas førstehold gennem tiderne. Tidligere har Nils Middelboe, Jakob Kjeldberg, Brian Laudrup, Bjarne Goldbæk, Jes Høgh, Jesper Grønkjær og Andreas Christensen spillet for klubben, der også har haft danske spillere tilknyttet ungdomsafdelingen.

Filip Jørgensen er ikke den eneste dansker, der kan gøre sig forhåbning om at spille i Englands bedste række, når Premier League-sæsonen begynder i midten af august. Mads Hermansen ventes at være førstemålmand for oprykkeren Leicester.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Forlænger med Barcelona

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

‘Det er ringe ad helvede til’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Randers FC – OB

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

De bliver monstersalg til sommer

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen