Chelsea og Arsenal er placeret side om side i toppen af Premier League. Og det bliver ærkerivalerne ved med at være efter søndagens 1-1-pointdeling på Stamford Bridge.
Begge hold har nu 19 point efter 11 kampe. Chelsea indtager ligaens tredjeplads på grund af en bedre målscore end Arsenal på fjerdepladsen.
Liverpool topper rækken med 28 point. Manchester City har 23 point på andenpladsen.
Martin Ødegaard var tilbage i startopstillingen for Arsenal, der har savnet den norske midtbanekreatør. Ganske sigende var Ødegaard med i kampens første mål.
Efter en time sparkede Arsenals kantspiller Gabriel Martinelli bolden ind fra en spids vinkel til 1-0-føring. Ødegaard, der har været ude i flere måneder med en skade, stod for assisten.
Flere ting gik galt i Chelseas forsvar i den situation. Chelsea-stopperen Levi Colwill hang i den ene side af forsvaret og ophævede dermed offsidefælden.
Derudover gav Chelsea-keeper Robert Sánchez for meget plads ved den nærmeste stolpe. Det åbne rum fandt Martinelli med legende lethed.
Føringen holdt dog kun i ti minutter. Så havde Chelseas kantspiller Pedro Neto udlignet til 1-1 med et fremragende langskud.
Inden de to mål på ti minutter i anden halvleg var Chelsea i lange perioder bedst, og Arsenal havde svært ved at få spillet til at flyde.
Chelsea-backen Malo Gusto brændte en stor hovedstødschance midtvejs i første halvleg.
I den anden ende var Arsenals offensivspiller Kai Havertz farlig i flere situationer, men målene udeblev i den første time.
Efter 80 minutter udgik Arsenals stjernespiller Bukayo Saka med en skade, og ind kom angriberen Gabriel Jesus.
I slutfasen havde Arsenal mest at byde ind med, og Mikel Artetas tropper brændte flere store chancer.
Arsenal kom ind til kampen på bagkant af to nederlag til Inter i Champions League og Newcastle i Premier League. Den nederlagsstime fik Arsenal stoppet med det uafgjorte resultat.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
OPTAKT
Holland – Marokko
OPTAKT
Brasilien – Japan
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
NYHEDER