Cristiano Ronaldo har i sin karriere stort set altid været førstevalget som frisparksskytte i sine klubber. Det har også været tilfældet, selvom han ikke altid havde så meget tur i den, men alligevel stod han oftest med den opgave.
Sådan var det også i hans seneste periode i Manchester United, hvor han spillede sammen med den danske landsholdsstjerne Christian Eriksen. Sidstnævnte husker godt en situation, hvor han sparkede et frispark.
Det fortæller han om i et interview med Uniteds tv-kanal MUTV.
– Jeg tog vist et (i stedet for Ronaldo red.), men han var ikke alt for tilfreds med det. Men med de tre skytter, vi har, så kommer det an på, hvor vi er på banen – og hvordan folk har det, siger han og fortsætter:
– Og så er det som 'du tog det sidste, så tager jeg det næste', lyder det fra Eriksen, som også kun se Bruno Fernandes og Marcus Rashford som mulige skytter ved frisparkssituationer for storklubben.
Derudover er han, når han ikke er skadet, en del af en trio på midtbanen med Casemiro og førnævnte Fernandes.
– Jeg synes, at vi fra dag ét har koblet rigtig godt sammen. Vi er tre forskellige spillere, men vi er tre gutter, der ikke er bange for at tage bolden og forsøge at skabe noget med den, fortæller Christian Eriksen.
Selv var han skadet, da klubben vandt Carabao Cup-finalen tidligere på året, og han håber på, at han kan blive klar fra sin skade til FA Cup-finalen mod lokalrivalerne fra Manchester City, som spilles 3. juni.
Senest er Eriksen også blevet udpeget som en af de få United-spillere, som vil kunne tage kampen op mod klubber som Real Madrid. Læs mere om det her.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Færdig i Real Madrid
10. gang i træk
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
TOPNYHED
Emre Mor færdig
Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst