Cristiano Ronaldo har i sin karriere stort set altid været førstevalget som frisparksskytte i sine klubber. Det har også været tilfældet, selvom han ikke altid havde så meget tur i den, men alligevel stod han oftest med den opgave.
Sådan var det også i hans seneste periode i Manchester United, hvor han spillede sammen med den danske landsholdsstjerne Christian Eriksen. Sidstnævnte husker godt en situation, hvor han sparkede et frispark.
Det fortæller han om i et interview med Uniteds tv-kanal MUTV.
– Jeg tog vist et (i stedet for Ronaldo red.), men han var ikke alt for tilfreds med det. Men med de tre skytter, vi har, så kommer det an på, hvor vi er på banen – og hvordan folk har det, siger han og fortsætter:
– Og så er det som 'du tog det sidste, så tager jeg det næste', lyder det fra Eriksen, som også kun se Bruno Fernandes og Marcus Rashford som mulige skytter ved frisparkssituationer for storklubben.
Derudover er han, når han ikke er skadet, en del af en trio på midtbanen med Casemiro og førnævnte Fernandes.
– Jeg synes, at vi fra dag ét har koblet rigtig godt sammen. Vi er tre forskellige spillere, men vi er tre gutter, der ikke er bange for at tage bolden og forsøge at skabe noget med den, fortæller Christian Eriksen.
Selv var han skadet, da klubben vandt Carabao Cup-finalen tidligere på året, og han håber på, at han kan blive klar fra sin skade til FA Cup-finalen mod lokalrivalerne fra Manchester City, som spilles 3. juni.
Senest er Eriksen også blevet udpeget som en af de få United-spillere, som vil kunne tage kampen op mod klubber som Real Madrid. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Superliga-stjerne udtaget til VM
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
INTERVIEW