Fremover kommer en dansk Arsenal-fan til at påvirke, hvordan hans klub udvikler sig. Thomas Ballegaard blev forleden valgt til Arsenals nye advisory board, som skal mødes jævnligt med klubbens ejerskab og topledelse.
Ballegaard har de seneste 22 år været formand for den danske Arsenal-fanklub, men når han rejser til London for at møde med klubledelsen, kommer han til at repræsentere millioner af fans. Han er nemlig valgt som repræsentant for alle udenlandske fanklubber.
– Det er en decideret toppost i klubben. Jeg har været Arsenal-fan, siden jeg var 7, så det er jo en drøm. Jeg kunne selvfølgelig også arbejde for Arsenal, men det har aldrig været en mulighed for mig, for jeg vil ikke rykke familien til London. Jeg tog også bestyrelsesuddannelse sidste år, og det her er det ultimative, jeg kan bruge den til, siger Ballegaard til tipsbladet.dk.
– Det er en fantastisk mulighed for mig at være med til at præge klubben. Nu repræsenterer jeg alle ikke-engelske fanklubber. Det er også fedt, at man fra en lille dansk fanklub har en mand på bestyrelsesgangen.
Arsenals advisory board har ingen beslutningskraft, men en rådgivende funktion for klubbens topledelse. Skabelsen af den udspringer direkte af Arsenals og 11 andre klubbers fejlslagne Super League-planer i foråret.
De store protester tvang især de engelske klubber til at involvere fans mere, og flere af dem har indført tiltag, der skal give tilhængere en klarere stemme eller indflydelse.
Thomas Ballegaard kommer ikke til at bestemme noget som sådan, men han kommer til at sidde ansigt til ansigt med dem, der gør.
– Vi kommer ikke til at drøfte transferpolitik, vi kommer ikke til at drøfte spillestil, og vi kommer ikke til at sætte holdet om søndagen. Men vi kommer til at snakke visioner, kultur, i nogen grad kommerciel linje og i høj grad kommunikation, især til fans, siger han.
Ikke bare et gummistempel
Det nye advisory board har også tiltrukket kritik fra Arsenal-fans, blandt andre Arsenal Supporters’ Trust, der kaldte det “meget undervældende”. Organisationen så gerne, at fans fik mulighed for mere direkte indflydelse.
Spørgsmålet er, om advisory board‘et bare er et hold-kæft-bolsje til fansene, der skal få det til at se ud, som om klubledelsen lytter, uden den reelt gør det.
– Den risiko eksisterer, men jeg har millioner af fans i ryggen, som har stemt på mig i den forbindelse. Så jeg tænker, at man gør det her med de bedste intentioner. Jeg tror ikke, man er ude på at skabe sig et alibi, siger Thomas Ballegaard.
– Det handler ikke så meget hvad, men om hvordan. Når beslutningen om Super League kommer op igen, bliver det ikke mig, der bliver spurgt om det. Men når den skal eksekveres og kommunikeres, forventer jeg at blive taget med. Det kan godt leve med.
– Det slap de ikke så heldigt fra sidst. Ikke kun Arsenal, men hele vejen rundt.
Foruden Thomas Ballegaard skal fem andre fanrepræsentanter udgøre Arsenals nye advisory board, som består af Josh Kroenke, som er søn af klubejer Stan Kroenke og i øvrigt medlem af bestyrelsen, Tim Lewis (også bestyrelsesmedlem), Vinai Venkatesham (direktør), Mark Gonnella (kommunikationschef) og Mark Brindle (fankoordinator).
Det er nogle af de største kanoner hos The Gunners, men Ballegaard, der selv er kommerciel direktør i en virksomhed, forventer at blive lyttet til.
– Jeg er blevet for gammel i gårde til at blive nervøs over at sidde med Vinai og Kroenke. Vi har alle en plads, og vi har fortjent vores plads, og vi repræsenterer dem, vi nu er valgt ind af. Jeg har fulgt Arsenal længere, end Kroenke har, så jeg forventer, at der bliver lyttet, når jeg taler, siger han.
Arsenals advisory board skal mødes to gange om året. Medlemmerne er valgt for en treårig periode.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
