Dansk PL-stjerne afslører: Der har været tilbud

Christian Nørgaards høje niveau i Brentford har ført til interesse fra andre klubber.



Der kan ikke være to meninger om, at Christian Nørgaard har været fremragende i Brentford i denne sæson. 

Ja, den 28-årige landsholdsstjerne har været god for London-klubben, siden han kom til fra Fiorentina i 2019. 

Derfor er den tidligere Brøndby-spiller ligeledes interessant for andre klubber i Europa. Det afslører han i et interview med Tipsbladet. 

– Ja, der har været lidt af hvert, uden jeg vil nævne nogle klubber med navn. Og man skal aldrig sige aldrig i fodboldverdenen. Det har jeg også fundet ud af, siger Christian Nørgaard og fortsætter: 

– Du kan ikke forudsige, hvad der kommer til at ske i hektiske transfervinduer, og hvad det ellers kan være. 

Christian Nørgaard har i denne sæson været på banen i 33 Premier League-kampe for Thomas Franks mandskab. Her er det blevet til tre mål, to oplæg og syv gule kort. 

Og midtbanestjernen regner meget med, at Brentford får glæde af hans kvaliteter i næste sæson også. 

– Fokus er 100 procent her i Brentford, og som jeg sagde tidligere, så er der ikke et sted, jeg hellere vil være end her. Det er en klub, som arbejder på at blive bedre, og jeg tror, vi kan tage næste skridt i næste sæson. 

– Jeg synes helt konkret, at der er mange ting, som peger i retning af, at jeg ligeledes spiller i Brentford på den anden side af sommerferien. 

Christian Nørgaard har i løbet af sin fodboldkarriere spillet for klubber som Lyngby BK, Hamburger SV, Brøndby IF, Fiorentina og Brentford. 

Hans høje niveau de seneste sæsoner har betydet, at den tidligere Superliga-spiller er blevet en fast del af Kasper Hjulmands landsholdstrup, og meget skal gå galt, hvis Christian Nørgaard ikke sidder i flyet mod Qatar og VM om nogle måneder. 

Men selvom interessen fra andre klubber har været der, mens midtbanespilleren har været i Brentford, så har han ikke overvejet et skifte væk fra London endnu. 

– De forespørgsler, som der har været på mig, har jeg ikke overvejet seriøst eller konkret, lyder det afsluttende fra Christian Nørgaard. 

Da Tipsbladet talte med landsholdsspilleren, satte han også nogle ord på Christian Eriksen og danskerens kontraktsituation i Brentford. Den historie kan du læse lige HER





Optakt til fredagens Bundesliga-danskerdyst mellem Werder Bremen og Wolfsburg LIVE

LIVE: Stage meldes enig med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Brøndby IF – FC København

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Nu er Sean Klaiber på klubjagt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Tiden er ved at rinde ud