Der kan ikke være to meninger om, at Christian Nørgaard har været fremragende i Brentford i denne sæson.
Ja, den 28-årige landsholdsstjerne har været god for London-klubben, siden han kom til fra Fiorentina i 2019.
Derfor er den tidligere Brøndby-spiller ligeledes interessant for andre klubber i Europa. Det afslører han i et interview med Tipsbladet.
– Ja, der har været lidt af hvert, uden jeg vil nævne nogle klubber med navn. Og man skal aldrig sige aldrig i fodboldverdenen. Det har jeg også fundet ud af, siger Christian Nørgaard og fortsætter:
– Du kan ikke forudsige, hvad der kommer til at ske i hektiske transfervinduer, og hvad det ellers kan være.
Christian Nørgaard har i denne sæson været på banen i 33 Premier League-kampe for Thomas Franks mandskab. Her er det blevet til tre mål, to oplæg og syv gule kort.
Og midtbanestjernen regner meget med, at Brentford får glæde af hans kvaliteter i næste sæson også.
– Fokus er 100 procent her i Brentford, og som jeg sagde tidligere, så er der ikke et sted, jeg hellere vil være end her. Det er en klub, som arbejder på at blive bedre, og jeg tror, vi kan tage næste skridt i næste sæson.
– Jeg synes helt konkret, at der er mange ting, som peger i retning af, at jeg ligeledes spiller i Brentford på den anden side af sommerferien.
Christian Nørgaard har i løbet af sin fodboldkarriere spillet for klubber som Lyngby BK, Hamburger SV, Brøndby IF, Fiorentina og Brentford.
Hans høje niveau de seneste sæsoner har betydet, at den tidligere Superliga-spiller er blevet en fast del af Kasper Hjulmands landsholdstrup, og meget skal gå galt, hvis Christian Nørgaard ikke sidder i flyet mod Qatar og VM om nogle måneder.
Men selvom interessen fra andre klubber har været der, mens midtbanespilleren har været i Brentford, så har han ikke overvejet et skifte væk fra London endnu.
– De forespørgsler, som der har været på mig, har jeg ikke overvejet seriøst eller konkret, lyder det afsluttende fra Christian Nørgaard.
Da Tipsbladet talte med landsholdsspilleren, satte han også nogle ord på Christian Eriksen og danskerens kontraktsituation i Brentford. Den historie kan du læse lige HER.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
‘Er den største Bournemouth-fan’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Neymar er tilbage
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
