Dansk PL-stjerne afslører: Der har været tilbud

Christian Nørgaards høje niveau i Brentford har ført til interesse fra andre klubber.



Der kan ikke være to meninger om, at Christian Nørgaard har været fremragende i Brentford i denne sæson. 

Ja, den 28-årige landsholdsstjerne har været god for London-klubben, siden han kom til fra Fiorentina i 2019. 

Derfor er den tidligere Brøndby-spiller ligeledes interessant for andre klubber i Europa. Det afslører han i et interview med Tipsbladet. 

– Ja, der har været lidt af hvert, uden jeg vil nævne nogle klubber med navn. Og man skal aldrig sige aldrig i fodboldverdenen. Det har jeg også fundet ud af, siger Christian Nørgaard og fortsætter: 

– Du kan ikke forudsige, hvad der kommer til at ske i hektiske transfervinduer, og hvad det ellers kan være. 

Christian Nørgaard har i denne sæson været på banen i 33 Premier League-kampe for Thomas Franks mandskab. Her er det blevet til tre mål, to oplæg og syv gule kort. 

Og midtbanestjernen regner meget med, at Brentford får glæde af hans kvaliteter i næste sæson også. 

– Fokus er 100 procent her i Brentford, og som jeg sagde tidligere, så er der ikke et sted, jeg hellere vil være end her. Det er en klub, som arbejder på at blive bedre, og jeg tror, vi kan tage næste skridt i næste sæson. 

– Jeg synes helt konkret, at der er mange ting, som peger i retning af, at jeg ligeledes spiller i Brentford på den anden side af sommerferien. 

Christian Nørgaard har i løbet af sin fodboldkarriere spillet for klubber som Lyngby BK, Hamburger SV, Brøndby IF, Fiorentina og Brentford. 

Hans høje niveau de seneste sæsoner har betydet, at den tidligere Superliga-spiller er blevet en fast del af Kasper Hjulmands landsholdstrup, og meget skal gå galt, hvis Christian Nørgaard ikke sidder i flyet mod Qatar og VM om nogle måneder. 

Men selvom interessen fra andre klubber har været der, mens midtbanespilleren har været i Brentford, så har han ikke overvejet et skifte væk fra London endnu. 

– De forespørgsler, som der har været på mig, har jeg ikke overvejet seriøst eller konkret, lyder det afsluttende fra Christian Nørgaard. 

Da Tipsbladet talte med landsholdsspilleren, satte han også nogle ord på Christian Eriksen og danskerens kontraktsituation i Brentford. Den historie kan du læse lige HER





Vil have stjernetræner til Tottenham


Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Liverpool-spiller i chokskifte?

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

De vil købe FC Midtjylland-profil

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Lurer på dyr dansk stjerne

Jagtet af FCK – nu skifter han

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Solgt for 285 millioner

Stopper alle forhandlinger

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Afsløring: FC København binder stortalent

Frederik Birk bryder tavsheden

Det er et mysterium for Pep Guardiola

På vej til storklub

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Storklub lurer på Mohamed Salah

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Philadelphia Union forhandler om dansker

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Pibekoncert til Thomas Frank

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem