Dansk stjerne: Sådan bruger jeg mine penge

Når man er professionel fodboldsspiller, tjener man kassen, men hvordan bruger man så pengene? Det forklarer Joachim Andersen her.



Han har foretaget flere store milliontransfers i sin karriere og er en etableret Premier League-spiller, Joachim Andersen, og når man er så profileret og dygtig, er det næppe for meget at sige, at han også har scoret sig gode og store kontrakter de senere år.

Danskeren er ved at lade op til sin anden sæson i London-klubben Crystal Palace, hvor han er blevet en af de vigtigste spillere på træner Patrick Vieiras holdkort.

Men det økonomiske aspekt af det at være fodboldspillere er – udefra set – interessant. For det er månedsløn på millioner, spillere i Joachim Andersen-klassen tjener.

Men hvad bruger en spiller som Joachim Andersen alle de penge, han tjener, på?

– Det er ikke så godt at have penge i banken i disse tider, så jeg prøver at investere så meget som muligt, og det er i mange ting. Jeg har en far, der hjælper mig og dygtig til de ting. Vi har også nogle folk omkring os, der er dygtige til det. Men jeg investerer meget med min far, og vi spreder det lidt ud, siger Joachim Andersen til Tipsbladet.

Joachim Andersens far er Jacob Andersen, som er ganske velkendt i fodboldkredse, da han ejer fodboldklubben Vendsyssel FF, og i mange år har drevet klubben.

– Det er investeringsfonde og normale aktier, vi investerer i. Det er lidt forskelligt, siger Joachim Andersen om at investere sine midler.

Noget andet, man også skal forholde sig til som fodboldstjerne, er den kendisfaktor, der følger med. Det, at alle pludseligt kender en, og at man har penge, hvilket på nogle punkter kan tiltrække en masse mennesker – også gamle bekendtskaber.

– 100 procent. Jeg har oplevet episoder, hvor nogle gamle venner syntes, jeg var interessant igen. Måske fordi jeg var et navn, de kunne lukrere på. Så man skal være lidt opmærksom på det. Også med nye folk, jeg har mødt – der kan jeg godt opleve, at nogle er lidt for flinke. “Hvorfor er du så flink, jeg kender dig ikke”. Det er noget, man kan mærke nogle gange, og jeg synes også selv, at jeg er god til mennesker, siger Joachim Andersen.

Derfor er det også vigtigt at holde fast i de venner og bekendte, man har haft længe, og som er reelle, og så er der også ligesindede, som Joachim Andersen er blevet gode venner med – som Andreas Christensen. Altså folk fra branchen.

– Mine bedste venner og mine ældste venner  er venner, jeg har spillet fodbold med og gået i skole med. Jeg har selvfølgelig også andre venner, og så har jeg fået nye venner i fodboldverdenen – det er nok meget normalt. Jeg synes, jeg har en god omgangskreds, som jeg holder meget af og ved, hvor jeg har. Det er helt perfekt, siger Joachim Andersen.

Er det svært at få nye venner som professionel fodboldspiller?

– Det ved jeg ikke. Det er jo ikke noget, jeg på den måde opsøger, siger Joachim Andersen.

Danskeren og Crystal Palace indleder denne sæson med et opgør mod London-rivalerne fra Arsenal. Den 26-årige danske stopper har afvist at forlade Crystal Palace denne sommer – den historie kan du læse her.





LIVE

LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Stor profil glad for Brøndby

‘Vil du være multimillionær?’

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

– Det er et møghold!

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Sendt hjem fra FC København-træning



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Det er en gave for Danmark’

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Klar på United-transfer? Profil har ét krav



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

– Hele holdet er trygge ved ham

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Højbjerg overvejer stor beslutning



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Spår: Her ender Mohamed Salah

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Ungarn slagter slovenere

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM