Han har foretaget flere store milliontransfers i sin karriere og er en etableret Premier League-spiller, Joachim Andersen, og når man er så profileret og dygtig, er det næppe for meget at sige, at han også har scoret sig gode og store kontrakter de senere år.
Danskeren er ved at lade op til sin anden sæson i London-klubben Crystal Palace, hvor han er blevet en af de vigtigste spillere på træner Patrick Vieiras holdkort.
Men det økonomiske aspekt af det at være fodboldspillere er – udefra set – interessant. For det er månedsløn på millioner, spillere i Joachim Andersen-klassen tjener.
Men hvad bruger en spiller som Joachim Andersen alle de penge, han tjener, på?
– Det er ikke så godt at have penge i banken i disse tider, så jeg prøver at investere så meget som muligt, og det er i mange ting. Jeg har en far, der hjælper mig og dygtig til de ting. Vi har også nogle folk omkring os, der er dygtige til det. Men jeg investerer meget med min far, og vi spreder det lidt ud, siger Joachim Andersen til Tipsbladet.
Joachim Andersens far er Jacob Andersen, som er ganske velkendt i fodboldkredse, da han ejer fodboldklubben Vendsyssel FF, og i mange år har drevet klubben.
– Det er investeringsfonde og normale aktier, vi investerer i. Det er lidt forskelligt, siger Joachim Andersen om at investere sine midler.
Noget andet, man også skal forholde sig til som fodboldstjerne, er den kendisfaktor, der følger med. Det, at alle pludseligt kender en, og at man har penge, hvilket på nogle punkter kan tiltrække en masse mennesker – også gamle bekendtskaber.
– 100 procent. Jeg har oplevet episoder, hvor nogle gamle venner syntes, jeg var interessant igen. Måske fordi jeg var et navn, de kunne lukrere på. Så man skal være lidt opmærksom på det. Også med nye folk, jeg har mødt – der kan jeg godt opleve, at nogle er lidt for flinke. “Hvorfor er du så flink, jeg kender dig ikke”. Det er noget, man kan mærke nogle gange, og jeg synes også selv, at jeg er god til mennesker, siger Joachim Andersen.
Derfor er det også vigtigt at holde fast i de venner og bekendte, man har haft længe, og som er reelle, og så er der også ligesindede, som Joachim Andersen er blevet gode venner med – som Andreas Christensen. Altså folk fra branchen.
– Mine bedste venner og mine ældste venner er venner, jeg har spillet fodbold med og gået i skole med. Jeg har selvfølgelig også andre venner, og så har jeg fået nye venner i fodboldverdenen – det er nok meget normalt. Jeg synes, jeg har en god omgangskreds, som jeg holder meget af og ved, hvor jeg har. Det er helt perfekt, siger Joachim Andersen.
Er det svært at få nye venner som professionel fodboldspiller?
– Det ved jeg ikke. Det er jo ikke noget, jeg på den måde opsøger, siger Joachim Andersen.
Danskeren og Crystal Palace indleder denne sæson med et opgør mod London-rivalerne fra Arsenal. Den 26-årige danske stopper har afvist at forlade Crystal Palace denne sommer – den historie kan du læse her.
LIVE
LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
Supercomputer spår FCM-nedtur
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
I forhandlinger med Nartey
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
Tullberg tror på overraskelsen
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
