Han har foretaget flere store milliontransfers i sin karriere og er en etableret Premier League-spiller, Joachim Andersen, og når man er så profileret og dygtig, er det næppe for meget at sige, at han også har scoret sig gode og store kontrakter de senere år.
Danskeren er ved at lade op til sin anden sæson i London-klubben Crystal Palace, hvor han er blevet en af de vigtigste spillere på træner Patrick Vieiras holdkort.
Men det økonomiske aspekt af det at være fodboldspillere er – udefra set – interessant. For det er månedsløn på millioner, spillere i Joachim Andersen-klassen tjener.
Men hvad bruger en spiller som Joachim Andersen alle de penge, han tjener, på?
– Det er ikke så godt at have penge i banken i disse tider, så jeg prøver at investere så meget som muligt, og det er i mange ting. Jeg har en far, der hjælper mig og dygtig til de ting. Vi har også nogle folk omkring os, der er dygtige til det. Men jeg investerer meget med min far, og vi spreder det lidt ud, siger Joachim Andersen til Tipsbladet.
Joachim Andersens far er Jacob Andersen, som er ganske velkendt i fodboldkredse, da han ejer fodboldklubben Vendsyssel FF, og i mange år har drevet klubben.
– Det er investeringsfonde og normale aktier, vi investerer i. Det er lidt forskelligt, siger Joachim Andersen om at investere sine midler.
Noget andet, man også skal forholde sig til som fodboldstjerne, er den kendisfaktor, der følger med. Det, at alle pludseligt kender en, og at man har penge, hvilket på nogle punkter kan tiltrække en masse mennesker – også gamle bekendtskaber.
– 100 procent. Jeg har oplevet episoder, hvor nogle gamle venner syntes, jeg var interessant igen. Måske fordi jeg var et navn, de kunne lukrere på. Så man skal være lidt opmærksom på det. Også med nye folk, jeg har mødt – der kan jeg godt opleve, at nogle er lidt for flinke. “Hvorfor er du så flink, jeg kender dig ikke”. Det er noget, man kan mærke nogle gange, og jeg synes også selv, at jeg er god til mennesker, siger Joachim Andersen.
Derfor er det også vigtigt at holde fast i de venner og bekendte, man har haft længe, og som er reelle, og så er der også ligesindede, som Joachim Andersen er blevet gode venner med – som Andreas Christensen. Altså folk fra branchen.
– Mine bedste venner og mine ældste venner er venner, jeg har spillet fodbold med og gået i skole med. Jeg har selvfølgelig også andre venner, og så har jeg fået nye venner i fodboldverdenen – det er nok meget normalt. Jeg synes, jeg har en god omgangskreds, som jeg holder meget af og ved, hvor jeg har. Det er helt perfekt, siger Joachim Andersen.
Er det svært at få nye venner som professionel fodboldspiller?
– Det ved jeg ikke. Det er jo ikke noget, jeg på den måde opsøger, siger Joachim Andersen.
Danskeren og Crystal Palace indleder denne sæson med et opgør mod London-rivalerne fra Arsenal. Den 26-årige danske stopper har afvist at forlade Crystal Palace denne sommer – den historie kan du læse her.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
