Dansker imponerer Thomas Frank: Tvivlede på ham

Den tidligere AC Horsens-spiller Mads Bech Sørensen har haft en flot sæson i Brentford, men det kunne have set meget anderledes ud.



Brentford er ikke bange for at satse på danske spillere og særligt danske talenter. Det har 22-årige Mads Bech Sørensen i den grad høstet frugterne af i denne sæson.

I sidste sæson var han udlejet til Wimbledon i den tredjebedste engelske række og fik blot 9 kampe. I denne sæson står den på Championsship, og her har han været med til at føre Brentford op på en nuværende andenplads, der giver direkte oprykning til Premier League.

Læs også:Frank efter nedtur: Det er smertefuldt

Men det kunne ganske givet have set anderledes kedeligt ud for den danske forsvarsspiller, fortæller Thomas Frank til Ekstra Bladet.

– Før sæsonen var vi i tvivl om, vi skulle satse på ham eller Julian Jeanvier. Vi udlejede Jeanvier og har været imponeret over Mads Bechs udvikling. I fraværet af vores anfører Pontus Jansson har han virkelig været stærkt spillende.

Læs også:Lørdagens rygtebørs: PSG-back til Barcelona

Fortsætter Bech Sørensen sin udvikling, så kan han formentlig se frem til kontinuerlig spilletid, selv når klubbens anfører vender tilbage.

– Mads har et stort potentiale og har vist sig meget mentalt stærk. Jeg er meget imponeret over hans udvikling, lyder det fra Brentford-træneren.

En smule malurt i bægeret har der dog været de seneste kampe, hvor det er blevet til tre nederlag i de seneste tre kampe. Det betyder samtidig, at deres andenplads er i fare, hvis Swansea vinder en af de to kampe, som de har på hånden i forhold til Brentford.

Læs også:Tre på stribe: Brentford taber efter dyre fejl
Læs også:PL-stjerne siger stop: Det er ydmygende
Læs også:Brentford-spiller: Kunne være havnet i FCM




Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sunderland jagter dansk guldfugl

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

I dialog med Steve Cooper

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Marcondes afviser tilbud, men…

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Tordner mod VM-træner

Vil smadre transferrekord

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Flere Superliga-kamp rykkes

Tunesien – Japan

Tyskland – Elfenbenskysten

Holland – Sverige

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Ecuador – Curacao

Belgien – Iran

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Enighed – dansk stortransfer tæt på



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’