Dansker jubler over PL-oprykning: Der var fri bar

Bournemouth er klar til Premier League og rykker op sammen med Fulham FC. Danske Emiliano Marcondes er dermed for andet år i træk med til at rykke et hold i den bedste række. Han fortæller her om oprykningen og om festen.



Det kan godt være, at det ikke er blevet til så forfærdelig meget spilletid i dette forår, men glæden over at have været med til at nå sæsonens store mål, kan ingen tage fra den danske offensivspiller Emiliano Marcondes.

For andet år i træk er den klub, han spiller for, rykket i Premier League. For et år siden var det Brentford, og her scorede Marcondes selv et af de to mål i den playoffkamp, der sendte klubben i den bedste engelske række, og i denne sæson er det Bournemouth, han tørner ud for.

Danskeren, 27 år, beretter om oprykningen:

– Det er meget få, der oplever at rykke op. Jeg har gjort det to gange nu, siger Emiliano Marcondes til Tipsbladet og fortæller om udsigten til at spille i Premier League:

– Det er det største at spille i Premier League. Det er de bedste spillere, de bedste klubber, den største opmærksomhed og de store penge. Så der er virkelig ikke meget, der kan overgå det.

Og med op i den bedste række, det skal han.

Marcondes kom ikke med op, da han sparkede Brentford ind Premier League for et år siden, og selv om han ikke har været meget i spil for Bournemouth i dette forår, er der ingen tanker om et klubskifte. Faktisk lukker han helt i på al snak om fremtid og spilletid og forholder sig i stedet til, at det nu Premier League, der er på menuen efter en sommerferie. 

– Jeg ser min fremtid i klubben, og jeg kommer til at spille Premier League, er det korte og klare svar.

Ikke helt appelsinfri
Selv om han har prøvet det før, at rykke op, er det ikke noget, man bare lige sådan tager for givet. Det er kulminationen på hårdt arbejde over en hel sæson, og the Championship er også en vanvittig hård liga med 46 ligakampe, ligesom klubberne spiller både FA Cup- og Carabao Cup-kampe.

– Det er noget, man aldrig bliver træt af. Jeg har prøvet at rykke op efter en playoff-finale og nu altså også direkte. Det er meget anderledes. Denne gang har vi måske kunnet forberede os lidt mere, men festen er lige vild, siger Marcondes.

Og hvor vild var den så?

– Vi var på stadion, i omklædningsrummet og i vores lounge, hvor alle fra bestyrelsen, sponsorer, venner og familie var til stede. Og så var der fri bar, selvfølgelig.

Fri bar… Så var der vel ikke mange, der var helt appelsinfrie til sidst?

– Lad mig bare sige, at der ikke gik lang tid fra slutfløjtet, til folk var ret godt kørende.

Emiliano Marcondes har kontrakt med Bournemouth frem til sommeren 2024. Der resterer en enkelt runde i den næstbedste engelske række, inden han og resten af holdet kan gå på en velfortjent sommerferie og begynde at tænke frem mod Premier League i næste sæson.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Holland – Marokko

Brasilien – Japan

Tyskland – Paraguay

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Dansk klub henter Jonathan Hutters