Det afkræver automatisk respekt, når man har scoret 177 mål og har lagt op til 113 i sin karriere i Premier League.
Og netop dette er tilfældet med Frank Lampard, der tilbage i slutningen af november blev udpeget som ny manager for den engelske Championship-klub Coventry.
Her blev Chelsea-legenden dermed træner for danskeren Victor Torp, der har spillet for holdet siden starten af året, hvor han skiftede dertil fra norske Sarpsborg.
Og for midtbanespilleren var det noget særligt, da han først hørte, hvem der skulle være hans nye manager.
– Jeg tænkte, at det var spændende. Jeg kender ham jo som midtbanespiller og en af dem, man har set spille i Premier League. Jeg har selvfølgelig også fulgt hans tid som manager for både Everton og Chelsea. Da jeg hørte om det, glædede jeg mig egentlig bare til at arbejde sammen med ham og hans team, siger Victor Torp til Tipsbladet.
Victor Torp er generelt faldet godt til i Coventry, hvor han allerede har spillet 45 kampe, selvom han endnu ikke har haft årsdag med klubben fra det centrale England. Klubben var sidste år tæt på at spille sig i FA Cup-finalen, men måtte se sig slået af Manchester United, efter at Victor Torp fik annulleret en scoring, der kunne have været det matchvindende mål.
Den tidligere engelske landsholdsspiller, Frank Lampard, har også fundet sig til rette i hverdagen hos Championship-klubben, hvor han nu ‘bare’ er træner for Victor Torp. Torp vil dog gerne tage ved lære af Lampard, der i sin aktive karriere i den grad var en farlig herre, når han kom i feltet for Chelsea eller det engelske landshold.
– Måske var der noget første gang, man så ham, hvor man syntes, det var lidt vildt. Derefter er det noget helt andet på grund af den type, han er. Han er meget jordnær og i øjenhøjde. Det er ikke noget, man går og tænker over til dagligt, at han var den spiller, han var. For mig er han min træner, som jeg forsøger at lære af og suge til mig fra.
– Så er det klart, at der er nogle ting fra hans karriere, som man forhåbentlig kan lære noget af. Som spiller lavede han vel et tocifret antal mål i mange sæsoner i Premier League, og det er jo sådan nogle ting, jeg forsøger at suge til mig: Hvornår går man i feltet, og hvor skal man stå i feltet? Det synes jeg også, at han er god til at give videre, og det synes jeg er fedt!” siger Victor Torp, der indtil nu har nettet tre gange for Coventry.
Man har før i tiden hørt meget om, at flere tidligere storspillere til tider deltager i træningen for at vise, at de ikke helt har glemt, hvordan man sparker til bolden.
Det er dog ikke tilfældet i Coventry, men alligevel roser Victor Torp det engagement, han ser hos Frank Lampard.
– Det er ikke så meget, at han har sparket på mål til træning, men jeg kan ikke forestille mig andet, end at det er noget, han aldrig helt taber. Han har ikke deltaget som ‘spiller’ i træningen i den tid, han har været her.
– Jeg synes, han er fed at arbejde sammen med. Han er i øjenhøjde og kan godt lide at være ude på banen. Han er meget deltagende i træningen. Nogle gange har man jo hørt om engelske trænere, der knap følger træningen, men det er ikke tilfældet her. Han er meget engageret, kommer med den information, han gerne vil ud med, og er tydelig. Det er fedt at mærke, at han er så klar i, hvad han gerne vil, når han formidler det til os spillere.
Frank Lampard har, siden han overtog tøjlerne i Coventry, vundet tre kampe, spillet en uafgjort og tabt to. Klubbens næste opgave bliver på nytårsdag, hvor de skal en tur til Wales for at møde Cardiff City
LIVE
LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT