Dansker trænes af Lampard: ‘Det synes jeg er fedt’

Victor Torp fik i november Chelsea-legenden Frank Lampard som manager. Nu håber han, at han kan suge en masse læring til sig fra den tidligere målræv.



Det afkræver automatisk respekt, når man har scoret 177 mål og har lagt op til 113 i sin karriere i Premier League.

Og netop dette er tilfældet med Frank Lampard, der tilbage i slutningen af november blev udpeget som ny manager for den engelske Championship-klub Coventry.

Her blev Chelsea-legenden dermed træner for danskeren Victor Torp, der har spillet for holdet siden starten af året, hvor han skiftede dertil fra norske Sarpsborg.

Og for midtbanespilleren var det noget særligt, da han først hørte, hvem der skulle være hans nye manager.

– Jeg tænkte, at det var spændende. Jeg kender ham jo som midtbanespiller og en af dem, man har set spille i Premier League. Jeg har selvfølgelig også fulgt hans tid som manager for både Everton og Chelsea. Da jeg hørte om det, glædede jeg mig egentlig bare til at arbejde sammen med ham og hans team, siger Victor Torp til Tipsbladet.

Victor Torp er generelt faldet godt til i Coventry, hvor han allerede har spillet 45 kampe, selvom han endnu ikke har haft årsdag med klubben fra det centrale England. Klubben var sidste år tæt på at spille sig i FA Cup-finalen, men måtte se sig slået af Manchester United, efter at Victor Torp fik annulleret en scoring, der kunne have været det matchvindende mål.

Den tidligere engelske landsholdsspiller, Frank Lampard, har også fundet sig til rette i hverdagen hos Championship-klubben, hvor han nu ‘bare’ er træner for Victor Torp. Torp vil dog gerne tage ved lære af Lampard, der i sin aktive karriere i den grad var en farlig herre, når han kom i feltet for Chelsea eller det engelske landshold.

– Måske var der noget første gang, man så ham, hvor man syntes, det var lidt vildt. Derefter er det noget helt andet på grund af den type, han er. Han er meget jordnær og i øjenhøjde. Det er ikke noget, man går og tænker over til dagligt, at han var den spiller, han var. For mig er han min træner, som jeg forsøger at lære af og suge til mig fra.

– Så er det klart, at der er nogle ting fra hans karriere, som man forhåbentlig kan lære noget af. Som spiller lavede han vel et tocifret antal mål i mange sæsoner i Premier League, og det er jo sådan nogle ting, jeg forsøger at suge til mig: Hvornår går man i feltet, og hvor skal man stå i feltet? Det synes jeg også, at han er god til at give videre, og det synes jeg er fedt!” siger Victor Torp, der indtil nu har nettet tre gange for Coventry.

Man har før i tiden hørt meget om, at flere tidligere storspillere til tider deltager i træningen for at vise, at de ikke helt har glemt, hvordan man sparker til bolden.

Det er dog ikke tilfældet i Coventry, men alligevel roser Victor Torp det engagement, han ser hos Frank Lampard.

– Det er ikke så meget, at han har sparket på mål til træning, men jeg kan ikke forestille mig andet, end at det er noget, han aldrig helt taber. Han har ikke deltaget som ‘spiller’ i træningen i den tid, han har været her.

– Jeg synes, han er fed at arbejde sammen med. Han er i øjenhøjde og kan godt lide at være ude på banen. Han er meget deltagende i træningen. Nogle gange har man jo hørt om engelske trænere, der knap følger træningen, men det er ikke tilfældet her. Han er meget engageret, kommer med den information, han gerne vil ud med, og er tydelig. Det er fedt at mærke, at han er så klar i, hvad han gerne vil, når han formidler det til os spillere.

Frank Lampard har, siden han overtog tøjlerne i Coventry, vundet tre kampe, spillet en uafgjort og tabt to. Klubbens næste opgave bliver på nytårsdag, hvor de skal en tur til Wales for at møde Cardiff City



Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Wolfsburg-boss roser Eriksen

– De skal skille sig af med ham!

Klubboss i angreb på FCK

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Viktor Claesson bliver i FC København

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Kæmpe triumf for Frank

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Voldsom Franculino-spådom

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Nu drømmer de stort i AGF

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Trækker overskrifter i Sydkorea

Spanske medier i ekstase

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

FCM smed point i kæmpe drama