Efter Højlund-køb: Vil gøre op med ‘United-skat’

Det skal være slut med, at prisen lige stiger betragteligt, når Manchester United melder sin interesse, forlyder det.



Manchester United fik i det seneste transfervindue hentet Mason Mount, Andre Onana og danske Rasmus Højlund ind på transfers, mens både Sofyan Amrabat og Sergio Reguilon er kommet ind på lejeaftaler.

Det har kostet dem over 1,6 milliarder kroner, og de priser, som storklubben har betalt skal nu være ovre. Det skriver Manchester Evening News.

Her bliver det berettet, at Uniteds transferforhandler Matt Hargreaves er i gang med at ændre på klubbens omdømme på transfermarkedet, hvor han mener, at der er en United-skat på deres handler.

Det er også noget, som han skulle have påpeget var et 'ekstra nul' på priserne, når det var Manchester United, der kom ind og var interesserede i en spiller. Blandt andet måtte de op med 540 millioner kroner for Højlund.

Selv kommer Matt Hargreaves med en fortid som marketing-direktør for Adidas, hvor han har været vandt til at arbejde med store stjerner, når de skulle rekrutteres til at være ansigter for sportsmærket.

Endvidere er det blevet meldt via agenter, at Hargreaves var voldsomt involveret i sommerens United-forhandlinger, mens det var fodbolddirektør John Murtough, der stod for planlægningen og udførslen.

United har trods de store udgifter på transfermarket fået en meget skæv start på sæsonen med to sejre og tre nederlag i deres fem første kampe i Premier League.

I denne uge begynder Champions League for dem, hvor de er i gruppe med FC København. Læs mere om det her.





EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Jess Thorup fyret

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Benhård kritik af Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Kasper Hjulmand fyret

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Vildt transferrygte skydes ned

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansker vil væk fra RB Salzburg

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret