Efter Højlund-køb: Vil gøre op med ‘United-skat’

Det skal være slut med, at prisen lige stiger betragteligt, når Manchester United melder sin interesse, forlyder det.



Manchester United fik i det seneste transfervindue hentet Mason Mount, Andre Onana og danske Rasmus Højlund ind på transfers, mens både Sofyan Amrabat og Sergio Reguilon er kommet ind på lejeaftaler.

Det har kostet dem over 1,6 milliarder kroner, og de priser, som storklubben har betalt skal nu være ovre. Det skriver Manchester Evening News.

Her bliver det berettet, at Uniteds transferforhandler Matt Hargreaves er i gang med at ændre på klubbens omdømme på transfermarkedet, hvor han mener, at der er en United-skat på deres handler.

Det er også noget, som han skulle have påpeget var et 'ekstra nul' på priserne, når det var Manchester United, der kom ind og var interesserede i en spiller. Blandt andet måtte de op med 540 millioner kroner for Højlund.

Selv kommer Matt Hargreaves med en fortid som marketing-direktør for Adidas, hvor han har været vandt til at arbejde med store stjerner, når de skulle rekrutteres til at være ansigter for sportsmærket.

Endvidere er det blevet meldt via agenter, at Hargreaves var voldsomt involveret i sommerens United-forhandlinger, mens det var fodbolddirektør John Murtough, der stod for planlægningen og udførslen.

United har trods de store udgifter på transfermarket fået en meget skæv start på sæsonen med to sejre og tre nederlag i deres fem første kampe i Premier League.

I denne uge begynder Champions League for dem, hvor de er i gruppe med FC København. Læs mere om det her.






Bekræfter kæmpebud




LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Næste sæson skal vi i Europa



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

– Neestrup kan blive næste landstræner

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Han vender hjem til FC København

Historisk finale! Han er verdens bedste



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen