Efter Højlund-køb: Vil gøre op med ‘United-skat’

Det skal være slut med, at prisen lige stiger betragteligt, når Manchester United melder sin interesse, forlyder det.



Manchester United fik i det seneste transfervindue hentet Mason Mount, Andre Onana og danske Rasmus Højlund ind på transfers, mens både Sofyan Amrabat og Sergio Reguilon er kommet ind på lejeaftaler.

Det har kostet dem over 1,6 milliarder kroner, og de priser, som storklubben har betalt skal nu være ovre. Det skriver Manchester Evening News.

Her bliver det berettet, at Uniteds transferforhandler Matt Hargreaves er i gang med at ændre på klubbens omdømme på transfermarkedet, hvor han mener, at der er en United-skat på deres handler.

Det er også noget, som han skulle have påpeget var et 'ekstra nul' på priserne, når det var Manchester United, der kom ind og var interesserede i en spiller. Blandt andet måtte de op med 540 millioner kroner for Højlund.

Selv kommer Matt Hargreaves med en fortid som marketing-direktør for Adidas, hvor han har været vandt til at arbejde med store stjerner, når de skulle rekrutteres til at være ansigter for sportsmærket.

Endvidere er det blevet meldt via agenter, at Hargreaves var voldsomt involveret i sommerens United-forhandlinger, mens det var fodbolddirektør John Murtough, der stod for planlægningen og udførslen.

United har trods de store udgifter på transfermarket fået en meget skæv start på sæsonen med to sejre og tre nederlag i deres fem første kampe i Premier League.

I denne uge begynder Champions League for dem, hvor de er i gruppe med FC København. Læs mere om det her.





Langt hen ad vejen har det været forrygende




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil forlænger

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Forhandler om Albert Grønbæk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Derfor kommer han IKKE til FC København

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

FCM-profil drømmer om Manchester City

I svime over Froholdt – får ny hæder

De kan være færdige i Brøndby

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF