Efter Højlund-køb: Vil gøre op med ‘United-skat’

Det skal være slut med, at prisen lige stiger betragteligt, når Manchester United melder sin interesse, forlyder det.



Manchester United fik i det seneste transfervindue hentet Mason Mount, Andre Onana og danske Rasmus Højlund ind på transfers, mens både Sofyan Amrabat og Sergio Reguilon er kommet ind på lejeaftaler.

Det har kostet dem over 1,6 milliarder kroner, og de priser, som storklubben har betalt skal nu være ovre. Det skriver Manchester Evening News.

Her bliver det berettet, at Uniteds transferforhandler Matt Hargreaves er i gang med at ændre på klubbens omdømme på transfermarkedet, hvor han mener, at der er en United-skat på deres handler.

Det er også noget, som han skulle have påpeget var et 'ekstra nul' på priserne, når det var Manchester United, der kom ind og var interesserede i en spiller. Blandt andet måtte de op med 540 millioner kroner for Højlund.

Selv kommer Matt Hargreaves med en fortid som marketing-direktør for Adidas, hvor han har været vandt til at arbejde med store stjerner, når de skulle rekrutteres til at være ansigter for sportsmærket.

Endvidere er det blevet meldt via agenter, at Hargreaves var voldsomt involveret i sommerens United-forhandlinger, mens det var fodbolddirektør John Murtough, der stod for planlægningen og udførslen.

United har trods de store udgifter på transfermarket fået en meget skæv start på sæsonen med to sejre og tre nederlag i deres fem første kampe i Premier League.

I denne uge begynder Champions League for dem, hvor de er i gruppe med FC København. Læs mere om det her.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Arsenal vinder Premier League

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Thomas Delaney teaser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Napoli-chok på vej

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Lyon forhandler med dansk profil

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Godt nyt for Jess Thorup

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Vil hente FC Midtjylland-profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

AGF jagter hollandsk talent

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!