Eks FCK-profil nærmer sig udløb: Han vil få tilbud

Det vides endnu ikke, om han også er Leicester-spiller på den anden side af sommerferien.



Daniel Amartey har efterhånden været Leicester-spiller siden januar 2016, da man købte ham efter en yderst succesfuld periode i FC København. 

Siden da er det blevet til mere end 100 Premier League-kampe og et overraskende mesterskab for ghaneseren, men hans tid i den engelske klub kan nærme sig sin ende med hastige skridt. 

For 28-årige Amarteys kontrakt med den kriseramte klub løber ud til sommer, og endnu vides det ikke, om den bliver forlænget. Det er heller ikke sikkert, at den bliver det. Særligt ikke hvis Leicester rykker ud af Premier League, hvilket man er i overhængende fare for at gøre. Det forklarer Rob Tanner, der dækker klubben indgående for The Athletic, til Tipsbladet.

– Brendan Rodgers sagde for nogle måneder siden, at han ville blive tilbudt en ny kontrakt, men meget kommer nu til at afhænge af, hvor Leicester kommer til at spille, og om den nye træner ser ham som en del af hans plan. 

– Hvis de rykker ned i Championship, er han også nødt til at gå ned i løn, da Leicester er nødsaget til at skære gevaldigt i lønomkostningerne, som lige nu er syvendehøjest i Premier League, forklarer Tanner.

Lige nu har Dean Smith overtaget styringen af holdet, men det er kun frem til sommer, hvor klubben ventes at hente en permanent cheftræner. Om det bliver Smith vides endnu ikke. Sikkert er det, at Smith i første omgang skal redde Leicester, og så må de tage den derfra. 

Og det kan blive en vanskelig opgave, for klubben har skuffet fælt i denne sæson. Man ligger næstsidst og har to point op til Everton på den anden side af nedrykningsstregen. 

Skulle Amartey blive fri på markedet, så er Rob Tanner ikke i tvivl om, at der nok skal være interesse for ham. Hvorfra ved han dog ikke, men Amartey er en fin spiller at have, da han passer sit job uden for meget brok.

– Jeg har ikke hørt om nogle klubber, som har udtrykt interesse i Amartey lige nu her. Hvis han bliver fri på markedet, vil han få tilbud, men jeg er ikke sikker på, at de kommer fra Premier League. 

– Han har været i klubben i lang tid, men han har aldrig været en prominent spiller. Han er populær udenfor banen, for han er stille, behandler folk respektfuldt og gør sit arbejde, men han er ikke en af klubbens bedste spillere. Han er mere en trupspiller, når der er skader, forklarer Rob Tanner. 

Daniel Amartey har fået en del spilletid i denne sæson, men han har siddet på bænken i tre ud af de seneste fire Premier League-kampe. Det gjorde han også senest, da Leicester tabte 3-1 til Manchester City.





Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’


Stor mundfuld for lille Malta

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Ny kæmpeklub er interesseret

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Vanvid! Vinder 9-1

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Åge Hareide er alvorligt syg

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Peter Christiansen har fundet afløseren

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Pione Sisto på vej væk?

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Udenlandske medier i chok over Danmark

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Danske tenniskvinder rykker ned

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Glimrende nyt om Chido Obi

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

GOG buldrer forbi bundhold

Vanvittigt VM-drama

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv