Ekspert er sikker: Chelsea bør hente Rodgers

Chelsea bør gå efter den nu tidligere Leicester-træner, lyder det fra Paul Merson.



Chelsea er på trænerjagt, og adskillige toptrænere bringes naturligvis i spil til den ledige tjans på Stamford Bridge.

Julian Nagelsmann, Luis Enrique, Mauricio Pochettino blot for at nævne tre.

Luciano Spalletti og Oliver Glasner er to andre, som klubben angiveligt vil indkalde til en mulig jobsamtale. 

Chelsea bør dog holde sig fra de fem trænere og i stedet for gå efter Brendan Rodgers, som er ledig på markedet efter fyringen i Leicester. Det skriver Sky Sport-ekspert Paul Merson i sin klumme for mediet.

– Jeg vil gerne se Brendan Rodgers i Chelsea. Jeg er stor Brendan Rodgers-fan, men desværre er det bare gået helt galt i Leicester. Rodgers passer godt ind; han vil gerne angribe, og han startede selv sin trænerkarriere i Chelsea og kender klubben.

– Men timingen for Chelsea-jobbet nu her er ikke til hans fordel, da han blev fyret bare fire time før Graham Potter. Chelseas fans vil spørge, hvorfor de skal gå efter en træner, som lige er blevet fyret i Leicester, men hvis du ser på det store billede, er han dygtig, og han har arbejdet i storklubber som Liverpool og Celtic. Han har vundet trofæer med Leicester og bragt dem i spil til Champions League. 

– Jeg tror bare, at Rodgers er den rette, lyder det fra Paul Merson. 

Arsenal-legenden peger også på Pochettino, som er ledig efter bruddet med Paris Saint-Germain. Her er bekymringen dog argentinerens fortid i Tottenham, som ville bringe ham under stort pres, hvis han skulle gå han og få en dårlig start i Chelsea.

Lige nu er Bruno Saltor midlertidig træner i klubben, og han kunne tirsdag se sit hold spille 0-0 mod kriseramte Liverpool. Det ligger dog ikke i kortene, at Saltor får jobbet permanent.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Sydafrika – Canada

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Stopper efter VM-nedtur