Ekspert om Andersen-skade: Meget bekymrende

Den engelske fodboldekspert Ben Dinnery er dybt bekymret for den danske landsholdsprofils nylige skade.



Joachim Andersen pådrog sig for nyligt en skade under opvarmningen før Premier League-opgøret mellem Arsenal og Crystal Palace.

Den danske midterstopper er netop vendt tilbage fra en skade i februar, og nu må den 26-årige forsvarsspiller altså igen se på fra tribunen. 

Skaden stiller spørgsmålstegn ved Joachim Andersens mulighed for at deltage i Danmarks EM-kvalifikation i slutningen af marts, og spørger man fodboldeskpert Ben Dinnery, så kan der gå et stykke tid før vi får danskeren tilbage i aktion. 

– Det er endnu en lægskade, desværre for Andersen. Det er et problem, som han har været ramt af  i den seneste tid. Han skal formentlig en længere tur på sidelinjen. Han netop vendt tilbage efter sin sidste lægskade, og vendte først tilbage i februar efter en måned ude, så det er meget bekymrende. Det er endnu et tilbageslag inden for en kort periode, fortæller Dinnery ifølge GiveMeSport.

Ben Dinnery driver til daglig et medie, der udelukkende beskæftiger sig med skadesopdateringer i Premier League og har altså en god indsigt i skadesforholdene i engelsk fodbold.

Andersen er forventeligt blandt de 23 navne, som Kasper Hjulmand udnævnte til at deltage i Danmarks EM-kvalifikationskampe mod Finland og Kasakhstan. 

Den tidligere Twente-spiller kan dog risikere at sidde ude, hvis lægkaden er lige så slem som den sidste. 

Andersen har optrådt 22 gange for det danske A-landshold, siden han fik debut i 2019.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Tyskland – Paraguay

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Sydafrika – Canada



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Stopper efter VM-nedtur

Brasilien – Japan

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson