Engelske medier sikre: Ståle i ulveklæder

Ståle Solbakkens næste klub bliver Wolverhampton, som han skal forsøge at føre tilbage til Premier League i næste sæson.



Ståle Solbakken skulle ikke gå en måned som arbejdsløs, før han igen var at finde som træner – eller rettere sagt manager. For den norske træner med de historiske danske resultater ser ud til med største sandsynlighed at tage over hos Premier League-nedrykkerne Wolverhampton.

Flere af de største engelske medier som The Telegraph, The Guardian, Daily Mail og The Mirror skriver, at Wolverhampton får nordmanden i trænersædet.

Daily Mail fortæller, at Ståle Solbakken torsdag forhandlede med ejer Steve Morgan og her er de to blevet enige om, at det er Solbakken, der skal forsøge at få Premier League-nedrykkerne tilbage til det fineste engelske selskab. The Telegraph skriver konkret, at Solbakken får tre år som træner i Wolves, og han vil blive præsenteret mandag som manden, der skal få Wolverhampton på ret køl.

Til denne opgave vil der blive stillet engelske millioner til rådighed for den tidligere FC København-træner, så han kan genopbygge klubben. Dermed får nordmanden lidt andre arbejdsvilkår, end tilfældet var i FC Køln, hvor han ikke holdt en sæson, og hvor klubben endte med en nedrykning til 2. Bundesliga.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

AGF – Sønderjyske

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Færdig i Real Madrid

FC Fredericia – FC København



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

10. gang i træk

Randers FC – Vejle Boldklub

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

OB – Silkeborg IF

Enorm interesse – millionregn over FCK?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Chok i Wolfsburg

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Manchester United – Liverpool

FCK lurer på landsholdsspiller

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Et markant problem for Silkeborg

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass