Han har fået store roser og har udviklet sig til at være en af de vigtigste spillere for Manchester United allerede, men det startede faktisk ikke så godt for Christian Eriksen i den store engelske klub, som han denne sommer skiftede til på en fri transfer.
Først tabte han og holdet 1-2 hjemme mod Brighton, og så fulgte en forfærdelig kamp, hvor man tabte 0-4 ude mod Brentford. Nul point i to kampe. Eriksen selv lavede en stor fejl ved 0-2 målet, og for at gnide salt i såret blev danskeren buhet ud af Brentfords tilskuere, efter han i sommer takkede nej til at forlænge med London-klubben.
Både Thomas Frank og Eriksens hollandske agent, Martin Schoots, var efterfølgende utilfredse med, at Christian Eriksen blev buhet. Først nu fortæller Christian Eriksen, hvordan han selv oplevede det.
Det gør han fra landsholdslejren i Helsingør, hvor de danske spillere er ved at forberede sig på at møde først Kroatien, siden Frankrig.
– Det var lidt en blanding. De var meget glade, efter de var ved at vinde 4-0, og så hoppede folk med på bølgen. Det var nemt at buhe. Det er ikke noget, jeg husker som noget godt, siger Christian Eriksen.
Christian Eriksen var strålende for Brentford og var med til at genstarte klubbens Premier League-kampagne, der ellers så småt var gået i stå hen over vinteren. Med Eriksen fik Brentford pludseligt masser af point og reddede sig i Premier League, og så var håbet naturligvis fra Brentfords supportere, at den danske midtbanespiller ville forlænge og fortsætte opturen.
Men det gjorde han ikke og søgte altså en større klub med større ambitioner, og det viste fansene altså deres utilfredshed med i opgøret i august.
Er det så et udtryk for, at de elskede Eriksen og havde stor respekt for ham og var ked af at miste ham?
– Man kan vende og dreje det, som man vil. Både på den ene og den anden måde. Når folk vælger at buhe, lyder det på én måde lige meget hvad, konstaterer 30-årige Eriksen.
Danskeren kan dog glæde sig over, at han og Manchester United siden er kommet på rette køl, og at Eriksen selv har en stor andel i det.
Klubben har fået Erik ten Hags ideer bedre ind i holdet:
– Der har ikke været personlige fejl som mod Brentford, hvor David og jeg lavede fejl, og så var vi bagud med 2-0 efter fem minutter. Nu er vi kommet oven på igen med nogle flotte 1-0 sejre, som har været gode for os, siger han.
Christian Eriksen fortæller også, at der var flere tilbud end Manchester United og Brentford, men at United henvendte sig tidligt i sommer og var en god mulighed.
Klubben ligger aktuelt nummer fem med 12 point efter seks kampe.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
DAGENS SPILFORSLAG
Farveløst på Fyn
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
INTERVIEW
Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
EKSKLUSIVT