Han har fået store roser og har udviklet sig til at være en af de vigtigste spillere for Manchester United allerede, men det startede faktisk ikke så godt for Christian Eriksen i den store engelske klub, som han denne sommer skiftede til på en fri transfer.
Først tabte han og holdet 1-2 hjemme mod Brighton, og så fulgte en forfærdelig kamp, hvor man tabte 0-4 ude mod Brentford. Nul point i to kampe. Eriksen selv lavede en stor fejl ved 0-2 målet, og for at gnide salt i såret blev danskeren buhet ud af Brentfords tilskuere, efter han i sommer takkede nej til at forlænge med London-klubben.
Både Thomas Frank og Eriksens hollandske agent, Martin Schoots, var efterfølgende utilfredse med, at Christian Eriksen blev buhet. Først nu fortæller Christian Eriksen, hvordan han selv oplevede det.
Det gør han fra landsholdslejren i Helsingør, hvor de danske spillere er ved at forberede sig på at møde først Kroatien, siden Frankrig.
– Det var lidt en blanding. De var meget glade, efter de var ved at vinde 4-0, og så hoppede folk med på bølgen. Det var nemt at buhe. Det er ikke noget, jeg husker som noget godt, siger Christian Eriksen.
Christian Eriksen var strålende for Brentford og var med til at genstarte klubbens Premier League-kampagne, der ellers så småt var gået i stå hen over vinteren. Med Eriksen fik Brentford pludseligt masser af point og reddede sig i Premier League, og så var håbet naturligvis fra Brentfords supportere, at den danske midtbanespiller ville forlænge og fortsætte opturen.
Men det gjorde han ikke og søgte altså en større klub med større ambitioner, og det viste fansene altså deres utilfredshed med i opgøret i august.
Er det så et udtryk for, at de elskede Eriksen og havde stor respekt for ham og var ked af at miste ham?
– Man kan vende og dreje det, som man vil. Både på den ene og den anden måde. Når folk vælger at buhe, lyder det på én måde lige meget hvad, konstaterer 30-årige Eriksen.
Danskeren kan dog glæde sig over, at han og Manchester United siden er kommet på rette køl, og at Eriksen selv har en stor andel i det.
Klubben har fået Erik ten Hags ideer bedre ind i holdet:
– Der har ikke været personlige fejl som mod Brentford, hvor David og jeg lavede fejl, og så var vi bagud med 2-0 efter fem minutter. Nu er vi kommet oven på igen med nogle flotte 1-0 sejre, som har været gode for os, siger han.
Christian Eriksen fortæller også, at der var flere tilbud end Manchester United og Brentford, men at United henvendte sig tidligt i sommer og var en god mulighed.
Klubben ligger aktuelt nummer fem med 12 point efter seks kampe.
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
FCK-boss kan snart præsentere noget
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
Steve Cooper giver ingen fribilletter
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
Mareridt for FC Augsburg
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
NYHEDER
Går langt ned i løn
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer